Windows 10'da Uygulama Okuma veya Diske Yazma Nasıl Bulunur

Uygulamalar, bir dosyayı açmaları gerektiğinde ve bir dosyada değişiklik yaptığınızda sabit sürücünüze erişir. Örneğin, Not Defteri'ni veya Microsoft Word'ü açtığınızda ve bir belge oluşturduğunuzda, her iki uygulama da diskinize yazılır. Aynı zamanda, aynı zamanda, belgenin geçerli sürümüne erişmek için diskten okuyorlar. Ancak bu, bir uygulama sürekli olarak diskin sürekli olarak dönmemesi ve sorunlu bir uygulamaya işaret etmemesi gerektiğinde bir diske okuma veya yazma işlemi yapması durumunda normaldir. Hangi uygulamaların diske okuduğunu ve yazdığını bulabilirsiniz.

Diske Okuma Veya Yazma

Görev Yöneticisinden hangi uygulamaların diskte okuduğunu veya yazdığını kontrol edebilirsiniz. Bunu yapmak için ek uygulamalara ihtiyacınız yoktur. Görev Yöneticisi'ni açın ve Ayrıntılar sekmesine gidin. Sütun başlıklarından herhangi birini sağ tıklayın ve içerik menüsünden Sütun Seç'i tıklayın.

Bu, etkinleştirebileceğiniz sütunların listesini içeren yeni bir pencere açacaktır. Listeden, hem G / Ç yazımlarını hem de G / Ç okuma sütununu etkinleştirin ve küçük pencereyi kapatın.

Görev Yöneticisi'ne dönün ve etkinleştirdiğiniz iki yeni sütunu göreceksiniz. Görev Yöneticisi'nde, her şeyi yalnızca bir sütun ile sıralayabilirsiniz, böylece okuyarak veya etkinlik yazarak sıralamanız gerekir. Uygulamaları artan veya azalan sırada sıralamak ve sütunları izlemek için bir sütunun başlığını tıklayın. Hangi uygulamaların aktif olarak okumayı ve diske yazdığını göstermek için gerçek zamanlı olarak güncellenir. Çalışmıyorken diskinize erişen bir uygulama görüyorsanız, araştırmak isteyebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Güç Tüketimi Uygulamalarını Nasıl Bulunur

, Windows

Windows 10'da Görev Yöneticisi'nden Uygulamalar Nasıl Çalıştırılır

Bazı uygulamaların arka planda çalışan hizmetleri vardır, bu nedenle bu sütunlarda da görünebilirler. Diske yazılan uygulamanın çalıştırdığı herhangi bir arka plan hizmetinin veya işleminin olup olmadığını kontrol edin. Hizmetin adını Google’a aktarabilir ve çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Her şey başarısız olursa ve diskiniz gereksiz yere dönüyorsa, sisteminizi her zaman Güvenli Modda çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Güvenli Modda, işlemin hala devam edip etmediğini kontrol edin. Güvenli Modda, yalnızca sistem sistemi hizmetlerini alırsınız, bu nedenle süreç orada değilse, muhtemelen diski sürükleyen bir uygulama olduğunu bilirsiniz.

Bir uygulama çalışıyorsa, onu kaldırmanız ve bir alternatif bulmanız gerekebilir. Alternatif olarak, uygulamanın bilinen bir hata olup olmadığını ve bunun için herhangi bir düzeltme olup olmadığını kontrol edin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Skype Çağrıları Nasıl Kaydedilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.