Windows 10'da uygulama pencereleri nasıl ortalanır ve yeniden boyutlandırılır

Windows 10, önceki sürümlerinde olduğu gibi, tüm hesapların yararlı olduğu ancak yıllardan beri güncellenmediği bir ek işlevi vardır. Yine de yalnızca iki pencereyi kapatır ve daha fazla pencere açmanız gerekirse, Windows 10'da özel bir yakalama ızgarası oluşturabilen uygulamalara gereksiniminiz vardır. Windows 10'da uygulama pencerelerini ortalamak ve yeniden boyutlandırmak için daha hızlı bir yöntemle SmartSystemMenu adlı bir uygulamaya ihtiyacınız vardır.

SmartSystemMenu, Windows 10'daki uygulamaların başlık çubuğu menüsüne ek ayarlar ekleyen ücretsiz, açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Ek ayarlar, pencereleri yeniden boyutlandırmanıza ve istediğiniz şekilde hizalamanıza olanak tanır. Uygulama pencerelerini ortalamanın ve yeniden boyutlandırmanın en hızlı yollarından biri olabilir.

Uygulama pencerelerini ortalayın ve yeniden boyutlandırın

SmartSystemMenu indirin ve zip dosyasını ayıklayın. İçerdeki EXE'i çalıştırın. Uygulamanın yüklü olması gerekmez. Bunu çalıştırdığınızda, sistem tepsisine en aza indirir.

Bir Dosya Gezgini penceresi açın ve başlık çubuğunu sağ tıklayın. Uygulamanın eklediği yeni seçeneklerin uzun bir listesini göreceksiniz. Pencereyi yeniden boyutlandırmak için Yeniden Boyutlandır seçeneğine gidin ve boyut önayarlarından birini seçin. Ön ayarlar ortak ekran çözünürlüklerini içerir, ancak bir pencereyi özel bir çözünürlük / boyuta yeniden boyutlandırmanız gerekirse, Özel seçeneğini seçerek ekleyebilirsiniz.

Uygulama penceresini hizalamak için menüdeki Hizalama seçeneğine gidin ve nasıl hizalamak istediğinizi seçin. Bu menüde, uygulama penceresi için bir konum ayarlamanıza izin veren bir Özel seçeneği de vardır. SmartSystemMenu, uygulamaları önceki boyutlarını veya konumlarını hatırlamaya zorlamaz, ancak çoğu durumda, Windows uygulamaları kendilerini hatırlayacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Retroactively İki Windows Yivlenmiş Yan Yana Yeniden Boyutlandır

, Windows

Windows 10 On Fotoğraf App Fotoğrafları Yeniden Nasıl Yeniden Boyutlandırılır

Yeniden boyutlandırma ve hizalama özelliklerine ek olarak, bir pencereyi en üste getirmek, bir pencereyi ekrana getirmek, saydamlığını azaltmak ve önceliğini ayarlamak için SmartSystemMenu'yu da kullanabilirsiniz. Ayrıca, uygulama penceresi hakkında size bilgi veren 'Bilgi' adlı listede oldukça kullanışlı başka bir seçenek de var.

SmartSystemMenu çoğu masaüstü uygulaması için çalışıyor, ancak bazı nedenlerden dolayı testlerimizde Chrome üzerinde çalışmadı. Menü hiç görünmedi. UWP uygulamalarıyla, masaüstü uygulamalarının sahip olduğu aynı başlık çubuğuna sahip olmadığından çalışmaz. Bu, uygulama penceresini yeniden boyutlandırmak veya ortalamak için sorabileceğiniz en hızlı yollardan biri olan uygulamanın talihsiz bir kusurudur.

Uygulama hafiftir ve sık kullandığınızı düşünüyorsanız sistem açılışında çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da macOS imleci nasıl alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.