Windows 10'da Uygulamaları Sıfırlama ve Onarma

Windows 10, kullanıcıların işletim sistemini yeni bir yükleme durumuna sıfırlamasına olanak veren bir sıfırlama özelliğine sahiptir. Sisteminiz olası kötü amaçlı yazılımlarla virüs bulaştığında veya kayıt defterinin onarımın ötesinde bozulduğunda ve başka şeylerin yanı sıra bir yedeğiniz olmadığında yararlıdır. Windows 10'u sıfırladığınızda, dosyalarınızı saklamak veya kaldırmak için seçeneğiniz vardır. Kullanıcıların Windows 10'da uygulamayı sıfırlamalarına ve onarmaya olanak veren benzer bir seçenek var.

Tüm uygulamalar için sıfırlama ve onarım uygulamaları seçeneği mevcut değildir. Bu, uygulamanın kendisi için destek eklemesi gereken bir şeydir ve değilse, sıfırlayamaz ve onaramazsınız. Ne yazık ki, çok az sayıda uygulama kullanıcılara bu seçeneği sunuyor, bu yüzden çoğu kullanıcı varlığının bile farkında olmayabilir. Microsoft Edge, Windows 10'da sıfırlayabileceğiniz bir stok uygulamasıdır. Sıfırlayabileceğiniz ve onarabileceğiniz diğer uygulamalar UWP iTunes uygulaması ve stok Fotoğraflar uygulamasıdır.

Uygulamaları Sıfırla ve Onar

Bir uygulamayı onarmak herhangi bir veri kaybına yol açmaz, ancak bir uygulamayı sıfırlamak veri kaybetmenize neden olabilir. Kaybolan veriler uygulama ayarları değil, dosyalarla ilgili olacaktır. Örneğin, Fotoğraflar uygulamasını sıfırladığınızda, fotoğrafları sabit sürücünüzden silmez. Ancak, uygulamaya eklediğiniz özel klasör konumlarını kaldırın, kişi verilerini kaldırın ve küçük resmi önbelleği silin.

Sıfırlama ve onarım seçeneğini hangi uygulamaların desteklediğini ve hangilerinin kullanılmadığını söylemenin bir yolu yoktur. Her uygulamayı manuel olarak kontrol etmeniz yeterlidir.

Ayarlar uygulamasını açın ve Uygulamalar grubunun grubuna gidin. Uygulamalar ve özellikler sekmesinde, yüklü tüm uygulamaların bir listesini görürsünüz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10 Sıfırladıktan Sonra Dosyaları İnceleme

, Windows

Windows 10'da Onarım Yükseltmesi Nasıl Gerçekleştirilir

Bir uygulamayı tıklayın ve altında 'Gelişmiş seçenekler' seçeneğini görüyorsanız. Varsa, uygulama büyük ihtimalle onarılıp sıfırlanabilir. Gelişmiş Seçenekler'i tıklayın.

Uygulama için Gelişmiş Seçenekler ekranında, aşağı kaydırın ve hem sıfırlama hem de onarım seçeneğini bulacaksınız. Bazı durumlarda, bir onarım seçeneği mevcut olmayabilir. Durum böyle ise, Alarmlar ve Saat uygulamasında olduğu gibi, uygulamayı her zaman kaldırabilir ve yeniden yükleyebilirsiniz.

Kontrol ettiğimiz birkaç uygulamadan sadece UWP uygulamalarının sıfırlanabileceği veya tamir edilebileceği anlaşılıyor. Tüm stok uygulamalarında bir veya iki seçenek bulunur. Bazı uygulamalar sıfırlama veya onarım seçeneği gerektirmez, bu yüzden mevcut olmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 üzerinde KB4100347 sonra sistem önyükleme değil saptamak için nasıl başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.