Windows 10'da video çözünürlüğü ve kare hızı nasıl kontrol edilir

Monitör kararları iyileşiyor ve telefonlar tam olarak geride kalmıyor. Aslında, telefonunuzun zaten monitörünüzden daha iyi bir ekranı var. Doğal olarak, cihazlarınızda izlediğiniz medyanın da HD olmasını istersiniz. Windows 10'da video çözünürlüğünü ve / veya videonun kare hızını kontrol etmeniz gerekiyorsa, bunu Dosya Gezgini'nden yapabilirsiniz.

Video çözünürlüğü ve kare hızı

Dosya Gezgini'nde, çözünürlüğü ve kare hızını kontrol etmek istediğiniz videonun bulunduğu yere gidin. Video dosyasını sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin.

Özellikler penceresinde Ayrıntılar sekmesine gidin. Aşağı kaydırın ve bilmeniz gereken her şeyi size anlatacak bir Video bölümü görmelisiniz. Çerçeve oranı verilir, ancak özünürlük kendi girişine sahip değildir. Bunun yerine, elde ettiğiniz şey temel olarak çözünürlük olan çerçeve genişliği ve yüksekliği.

Aşağıdaki ekran görüntüsünden, video çözünürlüğünün 1920 x 1080 olduğunu görebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows'da FFmpeg Kullanarak PNG Formatında Bir Video Çerçevesi Çıkarma

, Windows

Windows 10'da Ekranınız İçin Yenileme Oranını Nasıl Değiştirir

Genel olarak konuşmak gerekirse, bu bilgi 'sahte' olamaz. Belirli bir çözünürlük olduğunu iddia eden bir video indirirseniz, söz konusu videonun oluşturucusu, videonun meta verilerini, çözünürlüğünü veya kare hızını yanlış yansıtacak şekilde karıştırmayacaktır.

Windows 10'un doğru çözünürlüğü bildirmediğini düşünüyorsanız, iki seçeneğiniz vardır; Windows 10'daki Fotoğraflar uygulamasını kullanabilir veya VLC oynatıcısını kullanabilirsiniz.

Fotoğraflar uygulaması

Video uygulamasını Fotoğraflar uygulamasında açın. Düzenlemek için videoyu açacak. Sağ üstte, daha fazla seçenek düğmesi göreceksiniz (üç noktalı olanı). Tıklatın ve içerik menüsünden Dosya Bilgileri'ni seçin. Bu size video çözünürlüğünü ve kare hızını gösterecek bir yan panel açacaktır.

VLC Oynatıcı

Videoyu VLC oynatıcısında açın. Araçlar> Kodlama bilgilerine gidin. Açılan pencerede, videoyla ilgili ayrıntıları veren Akış 0 bölümünü kontrol edin. Video çözünürlüğü ve kare hızı açık bir şekilde belirtilmiştir.

Bir video için meta verileri taklit etmek imkansız değildir. Sadece çok çaba sarf etmek ve ne tür önlemler uygulanmak istenirse, tüm medya oyuncularını kandıramaz. Windows 10 ve Dosya Gezgini'nden şüpheleniyorsanız, bir video için size doğru çözünürlüğü göstermiyorsa, yukarıda bahsedilen diğer iki uygulamayı deneyebilirsiniz.

4K'de oynatılmamış 4K videonuz varsa, 4K monitörünüzün olduğundan ve doğru şekilde ayarlandığından emin olun.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 klasör simge renklerini nasıl değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.