Windows 10'da VLC oynatıcınızla ekranınızı nasıl kaydedersiniz

VLC oyuncu evrensel bir medya oyuncusu olmak için popüler. Varsayılan medya oynatıcınızın açamayacağı karanlık bir medya dosyanız varsa, VLC oynatıcısına dönersiniz. Tabii podcast'leri dinleyen veya canlı akışları izleyenler için, uygulamanın sunabileceği çok şey var. VLC oynatıcı da oldukça iyi bir ekran kayıt özelliğine sahiptir. Ekranınızı VLC oynatıcı ile nasıl kaydedebilirsiniz.

VLC ile ekranınızı kaydedin

VLC oynatıcısını açın ve Görünüm> Gelişmiş Denetimler'e gidin. Bu, VLC oynatıcının altındaki varsayılan kontrol çubuğunun üzerinde ikinci bir kontrol çubuğu ekleyecektir.

Ardından, Medya> Yakalama Aygıtını Aç'a gidin. Ctrl + C klavye kısayolu ile de açabilirsiniz. Açılan pencerede iki şeyi değiştirmelisiniz. Öncelikle, Yakalama modu açılır menüsünü açın ve listelenen seçeneklerden 'Masaüstü'nü seçin. İkincisi, Seçenekler bölümünde, 'Yakalama için istenen kare hızı' seçeneğini göreceksiniz. Varsayılan olarak, gülünç derecede düşük olan 1'e ayarlanır. Bunu 25 veya 30'a değiştirmek istersiniz. Bu bir screencast için makul bir kalite, ancak isterseniz bunu artırabilirsiniz (donanım sınırlamaları geçerli olabilir).

Altta, bu pencerenin bir Oynat düğmesini göreceksiniz. Tıkla ve VLC oynatıcısı masaüstünüzü gösterecek.

Bu noktada, VLC oynatıcısı masaüstünüzü basitçe akıtır ancak hiçbir şey kaydetmez. Ekstra kontrol çubuğu buraya gelir. Çubuktaki Kayıt düğmesine tıklayın ve VLC oynatıcısı kaydetmeye başlayacaktır. Uygulamayı en aza indirebilir ve ihtiyacınız olan her şeyi kaydedebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Mac OS X

OS Ekranda iPhone Ekranınızı Nasıl Kaydeder

iOS

Ekranınızı iOS 11'e Nasıl Kaydetirim [Jailbreak yok]

Kaydı bitirdiğinizde, VLC oynatıcısını geri yükleyin ve kaydı durdurmak için tekrar kayıt düğmesine tıklayın.

Video, AVI dosya biçimiyle Video kitaplığınıza kaydedilecektir. AVI dosya formatı en popüler video formatı değildir, ancak VLC oynatıcısı bunu oynatabilir. İsterseniz, her zaman MP4 formatına dönüştürebilirsiniz. AVI videoları genel olarak daha büyük olma eğilimindedir ve Windows 10'daki varsayılan Filmler ve TV uygulaması bunu oynatamaz. Diğer platformların da onunla problemleri olabilir, bu yüzden MP4’e dönüştürmek iyi bir fikirdir.

VLC'nin kayıt yaptığı screencast oldukça basit. Ses girişini yönetmek için herhangi bir seçenek yoktur ve bunu özel bir ekran kayıt uygulaması gibi tıklamaları vurgulamak için alamazsınız. Sonuçta elde edilen video büyük olasılıkla post prodüksiyondan sonra iyi bir işin yapılmasına ihtiyaç duyacaktır, ancak eğer bir bağlantıdaysanız, bu hile yapacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bir videoya GIF nasıl dönüştürülür? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.