Windows 10'da vurgu nasıl yazılır

Klavye kullanıyorsanız veya vurgu karakterlerini destekleyen bir klavye düzeni kullanıyorsanız, bunları girmek oldukça kolaydır. Normal bir ABD İngilizce klavye kullanıyorsanız ve bazen vurgu yazmanız gerekiyorsa, klavyeyi desteklemediği için aksan yazması zor görünebilir. Bununla birlikte, Windows 10'da vurguları yazmak için üç farklı yol var ve ihtiyacınız olan bir yöntemin ne kadar kolay olduğuna ve ne sıklıkta vurgu yazmanız gerektiğine bağlı olarak bunlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

Türü aksan

Hangi klavye düzenini kullandığınızı ve aksanları destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Değilse, bunları girmek için aşağıdaki üç yöntemden birini seçin.

Kopyala yapıştır

Google'da bir aksan karakteri her zaman arayabilirsiniz. Panoya kopyalayın ve istediğiniz yere girin. Vurgulu karakteri kullanan bir kelimeyi girerek arayabilir veya aksanlı karakterlerin listesini arayabilirsiniz.

Sanal klavye

Windows 10, bir tabletiniz veya iki-in-one dokunmatik ekranlı bir dizüstü bilgisayarınız olmasa bile kullanabileceğiniz sanal bir klavyeye sahiptir. Vurgulu bir karakter girmek bu klavyede çok daha kolay. Etkinleştirmek için görev çubuğunu sağ tıklayın ve Dokunmatik klavye göster düğmesini seçin. Bu sistem tepsisine bir klavye düğmesi ekleyecektir. Klavyeyi açmak için tıklayın ve ardından vurgulanan sürümlerini almak için bir karaktere tıklayın ve basılı tutun.

Klavye kodu

Kutunun dışında, Windows 10'da doğru alt kodu biliyorsanız, aksanları yazabilirsiniz. Penn State'in mevcut bir listesi var. Sadece vurgu karakterini girmeniz gereken yere kodu girmeniz gerekir. Kod geri kalanı ile ilgilenir. Aksine hangi harfi yazacağını söylemene gerek yok.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Ton İşaretli Pinyin Nasıl Yazılır

, Windows

Windows 10 için Özel Klavye Düzeni Nasıl Oluşturulur

Kullanımınıza bağlı olarak, bu karakterlerden birini ne sıklıkla girmeniz gerektiğine bağlı olarak, dokunmatik klavyeyi kullanabilir veya karakteri girmeniz gereken Alt kodunu hafızaya alabilirsiniz. Karakter, herhangi bir işletim sisteminde mükemmel bir şekilde çalışacaktır.

Sık kullanmamanız gereken özel bir numara pedine sahip bir klavyeniz varsa, veya girmeniz gereken aksan karakterlerini girebilmeleri için tuşların üzerinde tekrar yazmayı da deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için AutoHotkey'i kullanabilir, klavye tuşlarını yeniden düzenleyebilecek bir uygulama bulabilir veya işi bitirmek için kendi özel klavye düzeninizi oluşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da zamana göre otomatik olarak karanlık ve aydınlık temalar nasıl değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.