Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da Win tuşu kısayolu nasıl devre dışı bırakılır | Windows Yardım

Windows 10'da Win tuşu kısayolu nasıl devre dışı bırakılır

Windows 10'da genel kısayollar var. Bu genel kısayollar, hangi uygulamayı kullandığınızdan bağımsız olarak çalışır ve klavyelerde onları etkinleştireceğiniz özel bir Windows tuşu bulunur. Örneğin, Çalıştır kutusunu açmak istiyorsanız, Win + R klavye kısayolunu kullanın veya Windows aramasını kullanmak istiyorsanız, Win + S klavyeyi kullanabilirsiniz. Kısayollar kullanışlı değilse veya kullanmadığınız bir özelliği açarlarsa, bunları bir kayıt defteri numarasıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Bu numara, yalnızca Win tuşu kısayolunu devre dışı bırakacaktır ve bu da seçtiğinizin hangisinin işe yarayıp yaramadığını tam olarak kontrol edebileceğiniz anlamına gelir.

Kayıt defterini düzenlemek için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak.

Win tuşu kısayolunu devre dışı bırak

Çalışma kutusunu açmak için Win + R klavye kısayolunu kullanın. Çalıştır kutusuna 'regedit' yazın ve kayıt defteri düzenleyicisini açmak için Enter'a basın. Alternatif olarak, Windows aramasında 'regedit' için arama yapabilirsiniz.

Kayıt editörü açıldığında, aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced

Gelişmiş tuşuna sağ tıklayın ve Yeni> Genişletilebilir Dize Değeri'ni seçin. Bu dize değerini DisabledHotkeys olarak adlandırın. Şimdi bunun değerini belirlemeye gelince, devre dışı bırakmak istediğiniz klavye kısayoluna bağlıdır. Örneğin, Win + R klavye kısayolunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, değer verisi kutusuna R girersiniz. Win + S klavye kısayolunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, değer veri kutusuna S girersiniz.

Birden fazla kısayolu devre dışı bırakmak istiyorsanız, örneğin hem Çalıştır kutusunu hem de Windows Arama kısayolunu devre dışı bırakmak istiyorsanız, değer verisi kutusuna RS gireceksiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğu küçük resim önizlemelerini devre dışı bırakma

, Windows

VLC Player'da Klavye Kısayolu Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Değeri değer kutusunda ayarladıktan sonra, Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmanız gerekir. Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmak için, Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler sekmesinde Windows Gezgini'ni arayın. Seçin ve altındaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. Dosya Gezgini yeniden başlatıldığında, kısayollar devre dışı bırakılır.

Onları tekrar etkinleştirmek için, kısayol ile çalışan harfi eklediğiniz kayıt defteri değerinden kaldırabilir ve Dosya Gezgini'ni yeniden başlatabilirsiniz.

Diğer değiştirici tuşları kullanan kısayollar, örneğin, Ctrl veya Alt tuşları hala çalışmaya devam eder. Bu kayıt defteri düzenlemesi, yalnızca klavyenizdeki Windows tuşuyla çalışan kısayolları devre dışı bırakmak içindir. Windows 10'da, kendisiyle ilişkilendirilmiş bir Windows tuşu kısayolu olan bazı özelliklere erişmek için hareketleri de kullanabilirsiniz; kısayolu devre dışı bıraksanız bile çalışmaya devam eder.

Windows 10'da genel kısayolları görüntülemeniz mi gerekiyor? Onları tarayabilen bir AHK betiği var.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da bir görev tamamlandığında nasıl uyarı alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.