Windows 10'da Windows Defender için sanal alan modu nasıl etkinleştirilir

Windows Defender, Microsoft'un Windows 10 ile paketlediği bir virüsten koruma yazılımıdır. Bazı kullanıcılar için sorun çıkarır, ancak genel olarak, bir virüsten koruma yazılımı çalıştırmıyorsanız, Windows Defender sizi güvende tutar. Microsoft yeni tehditlere ayak uydurmak için değişiklikler yapıyor. Windows güncellemeleri yoluyla düzenli virüs tanımı güncellemeleri elde edersiniz ve ekstra güvenlik için etkinleştirebileceğiniz düzenli bir Ransomware koruma özelliği vardır. Microsoft, Windows Defender için yeni bir sanal alan modu ekledi.

Bu sanal alan modu henüz kullanıcılar için etkin değil. Bu devam eden bir çalışmadır, ancak istekliyseniz, Windows 10'un kararlı sürümünde etkinleştirebilirsiniz.

Windows Defender için sanal alan modu

Sanal alan modunu etkinleştirmek için Windows Defender, yönetici haklarına ihtiyacınız olacak. Windows Defender'da normal kullanıcı haklarıyla yapabileceğiniz bir şey yapmıyorsunuz.

Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın. Sanal alan modunu etkinleştirmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

setx /M MP_FORCE_USE_SANDBOX 1

Değişikliği uygulamak için sisteminizi yeniden başlatın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Windows Defender Gerçek Zamanlı Korumasını Değiştirme

, Windows

Windows 10'da Windows Defender Özet Bildirimi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Sanal alan modunu etkinleştirdikten sonra, sisteminiz daha yavaş çalışıyorsa, çok fazla yanlış bayrak varsa veya sisteminizdeki dosyalara veya uygulamalara erişmekte sorun yaşıyorsanız, devre dışı bırakabilirsiniz.

Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın ve devre dışı bırakmak için bu komutu çalıştırın.

setx /M MP_FORCE_USE_SANDBOX 0

Sisteminizi yeniden başlatın.

Sandbox, özellikle bir anti-virüs için oldukça şaşırtıcı. Şu anda, sandbox modunda çalışabilecek başka bir anti-virüs uygulaması yok. Sanal alan, bir uygulamanın, her şeyden engellenen kendi ortamında çalışmasına izin verir. Korumalı uygulama içeri girmesine izin vermediği sürece diğer uygulamalar erişemez. Bir uygulama kötü amaçlı değilse de, kötü amaçlı veya virüslü uygulamalar için bu önemli bir sorun değil, yani Windows Defender'ı etkileyemez.

Windows Defender iyi bir virüsten koruma yazılımıdır, ancak onu devre dışı bırakabilecek kötü amaçlı uygulamalar vardır. Bu duruma gelirse, kullanıcıların sahip olabileceği tek seçenek sürücünüzü biçimlendirmek ve Windows 10'u yeniden yüklemektir. Sanal alan modu, neredeyse imkansız değilse bile kötü amaçlı bir uygulamanın Windows Defender'ı devre dışı bırakmasını zorlaştıracaktır.

Sanal alan modu hala devam eden bir çalışmadır. Bu, etkinleştirmeye zorlayabildiğiniz halde, olması gereken koruma seviyesini ekleyemeyeceği anlamına gelir. Etkinleştirdiyseniz ve düzgün çalışmıyorsa Windows Defender'ı daha az etkili hale getirmez, ancak etkinleştirdikten sonra sisteminizle ilgili sorun yaşarsanız, devre dışı bırakmalı ve Microsoft temiz bir sağlık raporu verene kadar beklemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Herhangi bir uygulamanın Windows 10'da Resim modunda Resim modunda çalıştırılması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.