Windows 10'da Windows Defender'dan Bir Dosya Nasıl Harcalıyor

Windows Defender, sisteminizi zararlı uygulamalar ve işlemlerden korumak için arka planda çalışır. Bir tarama çalıştırdığını ve hiçbir şey bulamadığını bildirmek için rutin olarak size uyarılar verecektir. Ayrıca, zaman zaman potansiyel bir tehdit bulduğunda, yanlış dosyayı yanlış olarak tanımladığını da söyler. Bu anti-virüs uygulamaları ve hizmetleri ile gerçekleşir. VirusTotal bazen yanlış bir pozitif olur ve hatta Chrome belirli dosyaları yanlış bir şekilde engeller. Bazen Windows Defender, güvenli bir dosyayı kötü amaçlı olarak işaretler. Bu durumda, bir dosyayı Windows Defender'dan hariç tutabilirsiniz.

Uyarı kelimesi

Windows Defender'ın yanlış dosyayı işaretlemesi tamamen mümkün olsa da, yine de dosyayı bir istisna olarak eklemeye dikkat etmeliyiz. Dosya bir uygulama EXE dosyasıysa ve aniden güncellendikten sonra kötü amaçlı olarak işaretleniyorsa, aslında bir sorun olabilir. Bazen, nadir durumlarda, kötü amaçlı bir şey güncellendiğinde başka türlü güvenli bir uygulamanın parçası haline gelir ve bu yüzden uygulamayı farklı bir virüsten koruma ile taramanız gerekir.

Bir uygulamayı güvenilir olmayan bir kaynaktan indirdiyseniz, bunun hakkında ikinci bir fikir edinmeye değer olabilir. Bazen güvenli olan uygulamalar kötü amaçlı kodlarla paketlenir ve çevrimiçi depolarda indirilmek üzere hazır hale getirilir. Dosyayı güvenilir bir kaynaktan aldığınızdan emin olun.

Windows Defender'dan Bir Dosya Hariç Tut

Windows Defender'dan bir dosya, klasör, işlem veya belirli bir dosya türünü hariç tutabilirsiniz. Windows Defender'a bir istisna eklemek için yönetimsel haklara ihtiyacınız olacak.

Windows Defender'ı açın ve alttaki sol sütundaki 'Ayarlar' düğmesine tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Windows Defender'dan Bir Dosya, Klasör veya İşlemi Nasıl Dışlayacaksınız

, Windows

Windows 10'da Windows Defender Özet Bildirimini Devre Dışı Bırakma

Ayarlar ekranında, Virüs ve tehdit koruma bildirimleri bölümüne ilerleyin, Virüs ve tehdit koruması ayarları seçeneğine tıklayın.

Hariç Tutmalar bölümüne ilerleyin ve 'Hariç tutularak ekle veya kaldır' seçeneğini tıklayın.

Hariç Tutulanlar ekranında, 'Dışlama ekle' düğmesini tıklayın ve Windows Defender tarafından taranmasını önlemek istediğinizi seçin.

Bu noktada, dışlamanın eklenmesini sağlamak için yönetici kullanıcı adı ve şifre ile kimlik doğrulamanız gerekir. Ayrıca, eklediğiniz ve yönetimsel haklar gerektirecek istisnaları da kaldırabileceğiniz yerdir.

Normal olarak, bu izinler hiçbir zaman sıfırlanmaz, ancak dışlanan dosya listesine eklediğiniz bir uygulama dosyasını güncellerseniz, kontrol edilmemesini ve kaldırılmamasını sağlayabilirsiniz. Bunun ayrıca dosyalara özgü olduğunu da bilmelisiniz. Bir dosyayı hariç tutarsanız, daha sonra silin ve bir kopyasını indirin, otomatik olarak Windows Defender'dan dışlanmaz.

Windows Defender size anlık problemler veriyorsa, bir dosya yüklemenize izin vermez, bir dosya istisnası eklemek yerine bir süreliğine devre dışı bırakmayı denemeniz gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çini Veritabanı Nasıl Onarılır Windows 10 Bozuk Hata başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.