Windows 10'da Windows Defender'dan bir uygulama nasıl kaldırılır

Windows Defender, hemen her türden uygulamayı çalıştırmayı engeller veya uyarır. Microsoft tarafından geliştirilen bir uygulamayı yükleseniz bile, uygulamayı yüklemek mi yoksa sisteminizde değişiklik yapmasına izin vermek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı görürsünüz. Elbette ki bu sizin kendi korumanız içindir ve küçük bir rahatsızlık olsa da, gerekli bir durumdur. Bir uygulamanın Windows 10'da çalışmasına izin verdiyseniz, Windows Defender beyaz listesine eklenmiştir. Daha sonra bir uygulamayı Windows Defender'dan kaldırmanız gerekirse, işte bunu nasıl yapabilirsiniz.

Uygulamayı Windows Defender'dan kaldır

Windows Defender uygulamasının beyaz listeye alınmış uygulamaları kaldırmak için özel bir paneli yok. Bunun yerine, Denetim Masası'ndan geçmek zorundasınız.

Denetim Masası'nı açın ve Sistem ve Güvenlik'e gidin. Windows Defender Güvenlik Duvarı'nı tıklayın. Soldaki sütunda 'Windows Defender Güvenlik Duvarı üzerinden bir uygulamaya veya özelliğe izin ver' seçeneğini tıklayın.

Bir sonraki ekranda Ayarları Değiştir düğmesini tıklayın ve İzin verilen uygulamalar ve özellikler listesinde aşağı kaydırın. Windows Defender'dan kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin ve listenin altındaki Kaldır düğmesine tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Windows Defender Gerçek Zamanlı Korumayı Değiştirme

, Windows

Windows 10'da Windows Defender için sanal alan modu nasıl etkinleştirilir

Bu uygulama, izin vermedikçe artık sisteminizde herhangi bir değişiklik yapamaz. Örneğin, Chrome veya Firefox'u listeden kaldırırsanız, artık tarayıcıların otomatik olarak yapabileceği güncellemeleri yükleyemezler.

Bu liste, sisteminizde yüklü olan bazı uygulamaların listede görünmeyeceği anlamına gelen kapsamlı bir program değildir. Bu durumda, bir uygulamayı Windows Defender'dan kaldırmak için Komut İstemi'ni kullanabilirsiniz.

Yönetici haklarına sahip Komut İstemi'ni açın. Aşağıdaki komutu çalıştırın, ancak 'Uygulama Adı'nı, Windows Defender'dan kaldırmak istediğiniz uygulamanın adıyla ve uygulamanın EXE dosyasına giden yolla' Yoldan Uygulama EXE'sini 'değiştirin.

Sözdizimi

netsh advfirewall firewall add rule name=”app name” dir=in action=block program=”path-to-app EXE” enable=yes

Örnek

netsh advfirewall firewall add rule name=”Chrome” dir=in action=block program=”C:Program Files (x86)GoogleChromeApplicationChrome.exe” enable=yes

Her zaman bir uygulamayı tekrar ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için uygulamayı tekrar çalıştırın ve Windows Defender sizden istediğinde, uygulamanın sisteminizde değişiklik yapmasına izin verin. Komut İstemi aracılığıyla Windows Defender beyaz listesine tekrar eklemek isterseniz, aşağıdaki komutu çalıştırın;

netsh advfirewall firewall add rule name=”app name” dir=in action=allow program=”path-to-app EXE” enable=yes

Uygulama adını ve uygulama EXE'sinin yolunu, eklemek istediğiniz uygulamanın adı ve EXE dosyasının yolunu kullanarak değiştirin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Paint.net'te özel bir ızgara nasıl oluşturulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.