Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da Windows sürücünüzü tanımlamanın 5 yolu | Windows Yardım

Windows 10'da Windows sürücünüzü tanımlamanın 5 yolu

Windows 10 temiz bir yükleme yaptığınızda, varsayılan olarak C sürücüsüne yükler. Kurulum başlamadan önce her zaman farklı bir sürücüye yükleme seçeneğiniz vardır; bu, kullanıcıların C sürücüsüne yüklenme kuralları olsa da, kullanıcılar sistemlerinde başka bir sürücüye yüklemeyi seçebilir. Windows sürücünüzü tanımlamanız gerekirse, emrinizde epeyce seçenek var. Tüm bu çözümler, Windows 10'daki araçları kullanır, böylece üçüncü taraf uygulamaları yüklemeniz gerekmez.

Dosya Gezgini

Dosya Gezgini'ni açın ve Bu PC'ye gidin. Aygıtlar ve sürücüler bölümünün altına bakın; sisteminizde yapılandırılmış çeşitli sürücüleri göreceksiniz. Üzerinde Windows logosu bulunan sürücü, Windows 10'un yüklü olduğu sürücüdür. Aynı PC'ye iki farklı Windows 10 sürümü yüklediyseniz, logo, mevcut işletim sistemini hangi önyüklemenin yüklü olduğunu gösterecektir.

Run Box

Çalıştır kutusunu Win + R klavye kısayoluyla açın ve aşağıdakini girin. Enter düğmesine basın, Windows 10'un yüklü olduğu sürücü Dosya Gezgini'nde açılır.

%windir%

Windows klasörünü açacak ve Windows'un yüklü olduğu kök sürücüyü açmayacak, böylece sürücüye ulaşmak için bir klasör seviyesine çıkmanız gerekecek. Ne olursa olsun, bu kolayca Windows 10'un hangi sürücünün yüklü olduğunu gösterecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bir Sürücüyü Dosya Gezgini'nden Çıkarma

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

Komut istemi

Komut İstemi'ni açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

wmic OS GET SystemDrive /VALUE

Komut, Windows 10'un yüklü olduğu sürücünün adını döndürür.

Sistem bilgisi

Sistem bilgisi uygulaması, Windows'un hangi sürücünün yüklü olduğunu da söyler. Açmak için, Windows aramada Sistem Bilgisi yazın ve adla eşleşen uygulamayı açın. Sistem Özeti altında, Windows Dizini'ni arayın; Windows sürücüsünü bulacaksınız.

Kontrol Paneli – Sistem Koruması

Denetim Masası'nı açın ve Sistem ve Güvenlik'i seçin. Sistem'e gidin ve soldaki sütunda, Sistem Koruması'nı tıklayın.

Alternatif olarak, aşağıdakileri Dosya Gezgini'ne girin. Soldaki Sistem Bilgisi'ni tıklayın.

Control PanelSystem and SecuritySystem

Sistem Koruması penceresi, sisteminizdeki sürücüleri listeler ve Windows'un yüklü olduğu sürücüye bir Windows logosu ve (Sistem) eklenir.

Windows 10'un nereye yüklendiğine dair endikasyonlar, işletim sisteminin çeşitli yerlerinde gösterilir; çünkü bazı özellikleri kullanırken geçerlidir. Bu, Windows sürücüsünü bulmak için tüm yolların ayrıntılı bir listesi değildir, ancak size en az bir kolay ve güvenilir bir yöntem kullanması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Fn tuş kilidi nasıl kullanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.