Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da yanlışlıkla sürükleyip bırakma touchpad ile nasıl önlenir | Windows Yardım

Windows 10'da yanlışlıkla sürükleyip bırakma touchpad ile nasıl önlenir

Sürükle ve bırak, dosyaları kopyalamak veya taşımak için harika bir yoldur. Bir şeyi kopyalamanız veya taşımanız gerektiğinde Ctrl + C ve Ctrl + X ve Ctrl + V kısayollarını kullanmak zorunda olduğunuzu hayal edin. Bunu yapmak için bağlam menüsü seçeneklerini kullanmak daha da fazla zaman alır. Fare tuşlarıyla tıklayıp sürükleyerek, ayrıca dokunmatik yüzeye çift dokunarak ve sürükleyerek de öğeleri sürükleyip bırakabilirsiniz.

Mesele şu ki, hassas dokunmatik yüzeylerde ve çoklu dokunma hareketlerini destekleme yeteneklerinde, sürükle ve bırak özelliği acı çekiyor, çünkü dokunmatik yüzey biraz fazla hassas. Dokunmatik yüzey duyarlılığı ile dalga geçmeyi deneyebilirsiniz, ancak bu işe yaramazsa, dokunmatik yüzeyde sürükleme seçimini devre dışı bırakarak kazayla sürükle ve bırak özelliğini önleyebilirsiniz.

Dokunmatik yüzeyde sürükle seçimini devre dışı bırak

Sürükle seçimi, başka bir özelliği kapatmadan etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz bir ayardır. Sürükleme seçimini devre dışı bırakırsanız, istemediğiniz zaman öğeleri yanlışlıkla sürükleyip bırakmayacağınızı görürsünüz.

Ayarlar uygulamasını açın ve Cihazlar ayar grubuna gidin. Dokunmatik Yüzey sekmesini seçin ve 'İki kez dokunun ve çoklu seçime sürükleyin' seçeneğinin işaretini kaldırın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dokunmatik Yüzey Üzerinden Kaydırma Nasıl Devre Dışı Bırakılır

, Windows

Windows 10'da Bir Fare Bağlandığında Dokunmatik Yüzey Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Bu seçeneği devre dışı bıraktıktan sonra, öğeleri seçmek için dokunmatik yüzeyle birlikte gelen fare düğmesini kullanmak zorunda kalacaksınız veya seçmek için bir öğeye bir kez dokunabilirsiniz. Sürükle ve bırak, öğeyi seçtiğinizde çalışmaya devam eder.

İki kez dokun ve sürükle seçeneği temelde öğelerin yanlışlıkla ilk olarak seçilmesine neden olan şeydir. Dokunmatik yüzey biraz hassastır, bu nedenle parmaklarınızı onun üzerinde hareket ettirdiğinizde, iki kez dokunup sürükleyin. Daha önce belirtildiği gibi, dokunmatik yüzeyin hassasiyetini değiştirmeyi deneyebilirsiniz, ancak deneyebileceğiniz yalnızca dört farklı ayar vardır ve hassasiyeti izin verecek en düşük seviyeye ayarlarsanız, diğer hareketler öncekilerdeki kadar iyi tanınmayabilir. . Yine de seçmek için iki kez dokunmayı devre dışı bırakmak istemiyorsanız denemeye değer.

Touchpad'inizin hassasiyeti için doğru dengeyi hala bulamıyorsanız, farklı sürücüler kullanmayı deneyebilirsiniz. Windows 10 genel sürücüleri normalde yüklü olanlardır ancak Synaptics sürücülerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Hassas dokunmatik yüzeyleri de destekliyorlar ancak hassasiyeti ve çeşitli hareketleri üzerinde size daha iyi kontrol sunabilirler. Ayrıca, Windows 10'un desteklediği bazı jestleri kaybetme ihtimaliniz de vardır, böylece yol boyunca bir şeyleri feda edebilirsiniz.

İsterseniz touchpad ile bir fare de kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da görev çubuğu nasıl tam ekran gösteriliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.