Windows 10'da Yapışkan Tuşları Etkinleştirme ve Devre Dışı Bırakma

Windows, Yapışkan Tuşlar adlı bir Erişim kolaylığı özelliğine sahiptir. Tek tuşla değiştirici tuşlara bastığınızda çok tuşlu klavye kısayollarını çalıştırmanızı kolaylaştırır. Örneğin, çoğu tarayıcıda, kapattığınız son sekmeyi tekrar açmak için Ctrl + ÜstKrktr + T tuşlarına basabilirsiniz. Bu aynı anda üç tuşa basılmasını gerektirir. Engelli insanlar için bu kolay olmayabilir, bu yüzden Yapışkan Tuşları kullanma seçeneğine sahiptirler. Yapışkan Tuşlar etkinken Ctrl tuşuna, ardından Shift tuşuna ve son olarak T tuşuna dokunup bırakabilirsiniz. Üçünü de aynı anda tutmanıza gerek yok. Windows 10'da yapışkan tuşları nasıl açıp kapatabilirsiniz.

Windows 10'daki Yapışkan Tuşlar

Ayarlar uygulamasını açın ve Erişim kolaylığı'na gidin. Sekmelerin Etkileşim grubuna ilerleyin ve Klavye'yi seçin. Yapışkan Tuşlar bölümüne ilerleyin. 'Klavye kısayolları için her seferinde bir tuşa basın' anahtarını açarak etkinleştirebilirsiniz. Alternatif olarak, 'Kısayol Tuşunu Yapışkan Tuşları Başlatmaya İzin Ver' seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz.

Kısayol tuşu seçeneğini etkinleştirirseniz, Shift tuşuna art arda beş kez dokunabilirsiniz ve Yapışkan Tuşlar etkinleştirilecektir. Shift tuşuna tekrar beş kez dokunursanız, Windows 10'daki Yapışkan Tuşları devre dışı bırakır.

Yapışkan Tuşları kullanmıyorsanız, onlar için kısayolu devre dışı bırakmak iyi bir fikir olabilir. Vardiya anahtarı oldukça yaygın bir anahtardır ve Photoshop veya Illustrator gibi karmaşık klavye kısayollarını destekleyen uygulamalar kullandığınızda, genellikle Shift tuşunu beş kez üst üste bastığınızda sonlandırırsınız. Yapışkan Anahtar istemi muhtemelen iş akışınızı kesintiye uğratır, bu yüzden devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

İşlev Tuşları İçin Çoklu Ortam Eylemlerini Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma

, Windows

Bir klavye kısayolu ile bir Windows uygulaması nasıl başlatılır

Windows 10'da Yapışkan Tuşları etkinleştirirseniz, klavye kısayollarını daha kolay yürütmek için kullanabileceğiniz birkaç ek seçeneğiniz vardır. Örneğin, bir defada iki kez basılırsa, değiştirici tuşlarını kilitlemek için bir seçeneği etkinleştirebilirsiniz, aynı anda iki tuşa basıldığında Yapışkan Tuşları otomatik olarak kapatır ve bir değiştirici tuşa basıldığında bir ses çalabilirsiniz. ve serbest bırakıldı.

Tüm bu seçenekler, özelliği açtığınızda Ayarlar uygulamasının Yapışkan Tuşlar bölümünde görünür. Yapışkan Tuşlar uzun süredir Windows'un bir parçası olmuştur. Bu özellik Windows 10'a özel değildir. Windows'un eski sürümlerinde, Denetim Masası'ndan Yapışkan Tuşları etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Tar Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.