Windows 10'da Yerel, Yerel Düşük ve Dolaşım Klasörleri Nelerdir?

Windows 10'da çalıştırma kutusunu açarsanız ve% AppData% dosyasını yapıştırırsanız veya Dosya Gezgini'ni açıp aynı şeyi konum çubuğuna yapıştırırsanız, bu sizi AppData adlı bir klasöre götürür. Bu klasör, Windows 10 PC'de yapılandırılmış çok tek bir kullanıcı profili klasöründe bulunur. İçinde her zaman üç klasör vardır; Yerel, Yerel Düşük ve Dolaşım. Bu klasör adları çok fazla vermez, ancak içeride, sisteminizde çalıştırdığınız çeşitli uygulamalar için klasörler bulacaksınız.

Bu klasörler kesinlikle uygulamaların yüklü olmadığı yerlerdir. Windows Sürücünüzdeki Program Files klasörüne yüklerler, böylece ne için olduklarını merak edebilirsiniz.

Yerel, Yerel Düşük ve Dolaşım Klasörleri

Başlamak için bu klasörlerin hepsinin Windows tarafından yaratıldığını bilin. Sisteminizde yalnızca stok uygulamaları yüklü olsa bile, AppData klasörünü açmanız bu üç klasörü altında gösterecektir. Bunların tümünü içerdiği alt klasörler, yüklediğiniz uygulamalara bağlıdır. Örneğin, Chrome Gezici'nin altında bir Google klasörü ekleyecektir, iTunes ise Yerel'in altına bir Apple klasörü ekleyecektir. Yüklediğiniz uygulamalar, klasörlerini nerede oluşturacaklarına kendileri karar verir, ancak her birinin kendi amacı vardır.

Yerel

Bu klasörlerin Windows kullanıcı profilinizin altında bulunduğunu unutmayın. Yerel altında klasörler oluşturan uygulamalar ve verileri burada saklamak, sisteminizden asla ayrılmamaları anlamına gelir. Kullanıcı profilinizi dışa aktarırsanız, Yerel'de saklanan uygulamalar ve veriler onunla birlikte olmaz.

LocalLow

LocalLow, Yerel ile aynıdır, ancak verileri burada kaydeden uygulamalar, verileri Yerel'e kaydetmek için erişim haklarına sahip olmadıkları için veya verilerin bu tür dosyaların Yerel veya Dolaşım olarak kaydedilmemesi gereken özellikte olduğundan, bunu yaparlar. Taşınabilir uygulamalar kullanırsanız, Yerel kapsamında oluşturulmadıkları takdirde klasörler oluşturabilirler. Adobe, bu klasöre ve diğer iki klasöre dosya kaydeder.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows Gezgini'nde “Dolaşım Profili Tamamen Senkronize Değil” Nasıl Onarılır

, Windows

Windows 10'da Kamera Rulo ve Kaydedilmiş Fotoğraf Klasörleri Nelerdir

Dolaşım

Bu klasördeki tüm klasörler bir sunucuyla senkronize edilebilir ve kullanıcı profilinizi taşımak için PC'ler arasında kopyalanabilir. Klasörler oluşturan ve Chrome gibi dosyaları buraya kaydeden uygulamalar bunu bir web hizmeti üzerinden senkronize etmeleri gerektiğinden veya oluşturdukları verilerin senkronize edilebileceği nitelikte olduğundan bunu yapar. Chrome, diğer kullanıcıların yanı sıra kullanıcı profilinizi buradan kaydeder.

Bir uygulama bu klasörlerin üçünde klasör oluşturabilir ve her birine farklı dosyalar kaydeder. Adobe bunun bir örneğidir, ancak Microsoft aynı zamanda bu klasörlerin her birine birkaç Windows dosyası oluşturur ve kaydeder. Onlarla kurcalamak bazı veri kayıplarına yol açabilir, örneğin, tarayıcınızdan yer işaretini yanlışlıkla silebilir, ancak hiçbir şey sisteminizi tutama potansiyeline sahip değildir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Yerli Kayıt Özelliği ile Skype Çağrılarını Nasıl Kaydeder başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.