Windows 10'da Yönetici Olarak Otomatik Dosyaları Yönetme

Komut dosyaları, normalde uygulamaları bulamayacağınız küçük ve gereksiz görevleri yapmak için harika bir araçtır. Bir komut dosyasının nasıl yazılacağını biliyorsanız, bir uygulamaya güvenmek zorunda kalmadan çoğu şeyin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer betik yazamıyorsanız, genellikle çevrimiçi olanları başkalarının yazdığı ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde kullandığını bulabilirsiniz. Komut dosyaları ile, Windows 10, tehlikeli olabileceğinden ve bir komut dosyasında bazı komutlar, sisteminizde çalıştırılabilmeleri için bile çalışmasını engelleyen sisteminizde yönetici haklarının kullanılmasını gerektirdiğinden dikkatli olma eğilimindedir. İşte toplu iş dosyalarını Windows 10'da yönetici olarak otomatik olarak çalıştırabilirsiniz.

Toplu İş Dosyaları Yönetici Olarak

Toplu iş dosyasını yönetici olarak otomatik olarak çalıştırmak için, önce toplu iş dosyasını oluşturmanız ve ardından bunun için bir kısayol oluşturmanız gerekir. Bir kısayol oluşturmak için dosyayı sağ tıklayın ve <Desktop'a (Kısayol oluştur) seçeneğini seçin. Bu kısayolu masaüstünüze yerleştirecektir ancak daha sonra istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Kısayol oluşturulduktan sonra, Masaüstünüze gidin ve sağ tıklayın. Kısayol sekmesinde, alttaki Gelişmiş düğmesini göreceksiniz. Tıkla.

Bu, etkinleştirebileceğiniz tek seçenekle daha küçük bir pencere açacaktır; Yönetici olarak çalıştır. Bu seçeneği seçin, Tamam'ı ve ardından Uygula'yı tıklayın. Kısayolu, çalıştırmak istediğiniz yere taşıyın. Zamanlanmış bir görev için eylem olarak ayarlayın veya kısayolu başlangıç ​​klasörünüze taşıyın ve önyüklemede çalıştırmasını sağlayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da PowerShell Komut Dosyalarını Otomatik Olarak Çalıştırma

, Windows

PowerShell'i Windows 10'da Yönetici Olarak Nasıl Çalıştırın

Bu kurulumla ilgili bazı kısıtlamalar var. Birincisi, toplu iş dosyası çalışacaktır, toplu iş dosyasının yönetici haklarıyla çalışabileceğini onaylamanızı isteyen UAC istemcisini görürsünüz. Yönetici kullanıcı olarak giriş yapmadıysanız, yönetici kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekecektir. Bu kısımdan kaçış yok. Yönetici hesabıyla kimlik doğruladığınızda, toplu iş dosyası yazıldığı gibi çalışacaktır.

Herhangi bir noktada toplu iş dosyasındaki bir komut, komutun çalışabildiğini onaylamak için yönetici şifresini girmenizi gerektiriyorsa, şifreyi tekrar girmeniz gerekecektir. Toplu iş dosyası yönetici haklarıyla çalışıyor ancak, bir eylemi onaylamadan tüm komutların çalışması için battaniye izni vermez. Aynı şekilde, herhangi bir noktada Y tuşuna basarak bir komutu onaylamak gerekiyorsa, yine de bunu yapmanız gerekecektir.

PowerShell komut dosyalarını da otomatik olarak çalıştırabilirsiniz, ancak bunun hilesi farklıdır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 On Çoklu Metin Dosyaları A Word Nasıl Değiştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.