Windows 10'da zamana göre otomatik olarak karanlık ve aydınlık temalar nasıl değiştirilir

Kullanıcılar şimdilik Windows 10 için karanlık bir tema istediler. Windows'un eski sürümlerinde, masaüstünü değiştirmek ve temaları uygulamak daha kolaydı. Windows 10 bu alanda kısıtlayıcıdır. Microsoft, kullanıcıların el ile etkinleştirebileceği karanlık bir tema ekledi. Temaları planlamak için herhangi bir yol içermeyi ihmal etti. Otomatik Gece Modu , günün saatine göre otomatik olarak karanlık ve aydınlık temaları değiştirmenizi sağlayan ücretsiz, açık kaynak kodlu bir uygulamadır. Eğer geceyse, karanlık temayı etkinleştirebilirsiniz, eğer gündüz ise, ışık temasını etkinleştirebilirsiniz.

Koyu ve açık temaları otomatik olarak değiştir

Otomatik Gece modunu indirin ve çalıştırın. Hangi temayı etkinleştirmek istediğinizi seçmenize izin verir, ancak bu, temaların otomatik olarak değişmesi için bir zaman belirlemenize de olanak tanır.

Otomatik Değiştir seçeneğini ve ardından Işık altında, ışık temasının etkin olmasını istediğiniz saati girin. Koyu'nun altında, karanlık temanın ne zaman etkinleştirileceğini ayarlayın. Uygula'ya tıklayın.

Orada, Windows kayıt defterini düzenleyebilen komut dosyaları ile bunu yapmanıza izin veren hack vardır ve bu uygulama aslında böyle bir komut ne yapardı için bir GUI. Bu çalışır, ancak bazen, tema tamamen değişmez.

Bunu Windows 10 1809'da ve çoğunlukla Dosya Gezgini ile test ettik, Karanlık tema ya şeride ya da pencerenin geri kalanına uygulanacak ve şeridi çıkartacaktı. Bazı durumlarda, tema görünecektir, ancak Ayarlar uygulamasında Kişiselleştirme> Renkler altındaki seçilen tema değişmez.

Bu uygulama yeni yani, zorlukla bir gün eski şimdi hataları çok büyük bir sürpriz değildir. Gelecek günlerde büyük olasılıkla ütülenecekler. Öte yandan Microsoft, bunu gerçek bir özellik olarak eklemeyi düşünmelidir. Ayrıca, bu noktada, sadece bir UWP uygulaması için geçerli olan ve bu yeterli olmayan karanlık temayı geliştirmek için çok çalışmak gerekiyor.

Windows 10'daki karanlık temanın eksiklikleri sadece birkaç uygulama ile sınırlı değil. Karanlık tema etkin olduğunda, uygulama ve simge görünürlüğü yanı sıra metin okunabilirlik bir sorundur. Işık teması etkinleştirildiyse, ancak karanlık tema için aynı şey söylenemiyorsa, Windows 10'daki metnin her zaman okunması kolaydır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki Fotoğraflar uygulamasına 5 alternatif başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.