Windows 10'da Zamanlanmış Görevler İçin Masaüstü Kısayolu Nasıl Oluşturulur

Adından da anlaşıldığı gibi zamanlanmış görevler, belirli bir zamanda veya önceden tanımlanmış bir olay yürütüldüğünde çalıştırılan otomatik görevlerdir. Genelde bu şekilde kullanılırlar ancak zamanlanmış bir görev genellikle sayısız başka şeyleri gerçekleştirmek için kullanılır ve masaüstünüz gibi daha uygun bir yerden çalıştırmayı gerektirebilir. Zamanlanmış görevler için bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz.

Zamanlanmış Görevler İçin Masaüstü Kısayolu

Süreç oldukça basittir. Tek yapmanız gereken, önceden yapılandırılmış ve etkinleştirilmiş zamanlanmış görevin olması. Masaüstü kısayolunu yapılandırmak için zamanlanmış görevin tam adını bilmeniz gerekir.

Tüm bunları hazır olduktan sonra, görev için bir masaüstü kısayolu oluşturabilirsiniz.

Masaüstünüze gidin ve boş bir alana sağ tıklayın. İçerik menüsünden Yeni> Kısayol'a gidin.

Konum alanına aşağıdakileri girin, ancak Çalıştır'ı, çalıştırmak istediğiniz görevin adıyla değiştirin. Adın teklif işaretlerinin içine eklendiğinden emin olun veya çalışmaz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Seçilen bir klasördeki tüm ses dosyalarını çalan bir VLC kısayolu oluştur

Chrome'u Başlatmak İçin Bir Profile Özel Masaüstü Kısayolu Oluşturma

C:WindowsSystem32schtasks.exe /run /tn “TaskName”

İleri'yi tıklayın, kısayol oluşturulacak. Bir simgeye sahip olmayacak, eğer isterseniz, kendiniz atayabilirsiniz. Bir simge dosyası indirin, örn., Resim ICO dosya biçiminde olmalıdır. Simge olarak kullanmak istediğiniz bir PNG resminiz varsa, yeniden boyutlandırmak ve bir ICO dosyasına dönüştürmek için IrfanView gibi ücretsiz bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Oluşturduğunuz kısayolu sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Özellikler penceresinde, Genel sekmesine gidin ve alt kısımdaki Değiştir simgesini tıklayın. Ekrandaki istemi kabul edin ve kısayol için kullanmak istediğiniz ICO dosyasını seçin.

Kısayolu ayarlamak ve iyi görünmesini sağlamak için yapmanız gereken tek şey bu. Sadece çalıştırın ve görev tetiklenecektir. Bu şekilde bir görev yürütmek, 'Tetikleyici' şartlarının karşılanması gerekmeden 'Eylem' olarak kurduğunuz her şeyi çalıştıracaktır.

Kısayolu istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Masaüstünde oluşturmalısınız, ancak oluşturulduktan sonra, sizi başka bir yere taşımanıza engel olacak hiçbir şey kalmaz. Ayrıca, gerekirse, kısayolu Başlat menüsüne veya görev çubuğuna da sabitleyebilirsiniz. Her şey onu nasıl çalıştırmanız gerektiğine bağlıdır ve bunu yapmanın en uygun yolu nedir?

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Bluetooth'u Kapatdığınızda BSOD Nasıl Onarılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.