Windows 10'daki animasyonlar nasıl kapatılır

Windows'un güzel veya iyi görünümlü bir işletim sistemi olduğu bilinmemektedir. Kesinlikle bir çok UI tutarsızlığı var ve Windows XP ve Windows 7'den Windows 10'da bulunan hala kalıntıları göreceksiniz. İşletim sisteminin sağlam olması ve kullanıcıların donanımlarından en iyi şekilde yararlanabilmeleri sağlanıyor. Özellikle iyi görünmese de, çirkin değil. Microsoft, Windows 10'da daha iyi görünmesini ve geçişlerin daha sorunsuz olmasını sağlayan bazı animasyonlar ekledi. Bu animasyonlar, kaynaklarınız üzerinde büyük bir tahliye değildir, ancak PC'nizde çok fazla güç yok ise bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Animasyonları kapat

Animasyon ayarları farklı yerlerden etkinleştirilebilir, örn. Fare işaretçisinin altındaki gölge gelişmiş fare ayarlarından etkinleştirilebilir. Windows 10'daki tüm animasyonları yönetmenin kapsamlı bir yolu için Kontrol Panelini açın.

Sistem ve Güvenlik> Sistem> Gelişmiş Sistem Ayarları'na gidin. Bu, Gelişmiş sekmesi önceden seçilmiş olarak yeni bir pencere açar. Farklı bir sekme seçiliyse, Gelişmiş'i kendiniz seçin. Gelişmiş sekmesinde bir Performans bölümü vardır ve bu bölümde tıklamanız gereken bir Ayarlar düğmesi vardır.

Etkinleştirilebilen / devre dışı bırakılabilen her bir animasyonu listeleyen yeni bir Performans Seçenekleri penceresi açılır. Hangi animasyon efektlerini devre dışı bırakmak istediğinizi seçici olarak seçebilirsiniz. Araç ipuçlarının kaybolması veya kayması gibi zar zor fark edebileceğiniz bazı animasyon efektleri olduğunu göreceksiniz, böylece devre dışı bırakıp bırakmamaya karar vermeniz çok zor olmayacaktır.

Listeden geçebilir ve animasyonları yönetebilir veya bu listenin en üstünde bulunan iki optimizasyon ayarından birini seçebilirsiniz. En iyi görünüm için ayarlayın ve en iyi performans için ayarlayın. Açıkçası, sisteminizden daha fazlasını elde etmek istiyorsanız, sisteminizin performansının ne kadar iyi göründüğünden ziyade, tercihini seçen seçeneği seçmelisiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Android

Android'de Animasyonları Devre Dışı Bırakma [Kök Yok]

, Windows

Windows 10'da Boş Dönüş Penceresi Özellikleri On Veya Off List Nasıl Onarılır

Windows 10'daki animasyonların devre dışı bırakılması biraz alışmaya başlayacak ancak kullanıcı arayüzü açısından ciddi bir değişiklik olmayacaktır. Animasyonlar genellikle süptildir ve kapatıldıklarında farkedersiniz ama aynı zamanda onlara oldukça çabuk alışırsınız.

Animasyonlar geçişlerin daha pürüzsüz görünmesini sağlar ve grafik kartınız ve CPU'nuz için biraz fazladan iş yaparlar ancak Peak saymıyorsanız gerçek bir özellik değildir. Photoshop veya OBS gibi kaynak aç uygulamaları kullanıyorsanız, animasyon efektleri kapalıyken biraz daha iyi çalıştıklarını fark edeceksiniz.

Hemen hemen tüm işletim sistemlerinin animasyon etkileri vardır. Hem Android hem de iOS yapıyor. Android'de bunları tamamen kapatabilir ve iOS'ta paralaks etkisi gibi daha fazla aç olanları kapatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'daki ünlem işaretleriyle grileştirilmiş uygulamaları nasıl düzeltebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.