Windows 10'daki bir dosyadaki ses nasıl normalleştirilir

Bazı bölümlerde çok sessiz ve başkalarında çok sesli bir ses klibi varsa, bununla çalışmak zordur. Klipsi parçalara ayırabilir ve daha sessiz parçalar için ses seviyesini artırabilir veya daha yüksek ses seviyelerinde azaltabilirsiniz. Bu sıkıcı ve zor iş için yapar, bu yüzden bir dosyadaki sesi normalleştiren uygulamalar vardır. Bir dosyadaki sesi normalleştirebilen iyi, ücretsiz bir uygulama Audacity'dir.

İndirip yükleyin ve gerekirse ses dosyanızı uygulamaya aktarmak için ihtiyaç duyabileceğiniz kütüphaneleri yükleyin. Ses için normalleştirme yöntemlerini de okumalısınız. Ses dosyasını normalden ne kadar yüksek sesle ayarlayan ses yüksekliği normalleştirmesi ile de devam edebilirsiniz.

Sesi Normalleştir

Audacity'yi açın ve sesi normalize etmek istediğiniz ses dosyasını içe aktarın. Tümünü normalleştirmek istiyorsanız tüm ses klibini seçin veya normalleştirmek için bir bölümünü seçin. Efektler> Normalleştir'e gidin.

Açılan pencerede, normalleştirmek istediğiniz desibel cinsinden ses yüksekliği seçin. Ne yaptığınızı biliyorsanız, bu seviyeleri değiştirebilirsiniz, ancak Audacity tarafından önerilen seviye doğru olacaktır. Normalizasyonu uygulamak için Tamam'ı tıklatın veya dosyanın bir parçasını duymak ve normalleştirmenin ne kadar fark yarattığını görmek için Önizleme'yi tıklatın.

Sesle çalışmak her zaman yanıltıcıdır ve klipteki ses yüksekliğinde büyük bir fark varsa, normalleştirme tek başına hile yapamaz. Ses normalleştirildikten sonra, klip çok sessiz hale gelirse, Amplify efektini daha yüksek sesle yapmak için kullanmayı deneyebilirsiniz. Normalleştirmeden önce arka plandaki sesin klipten çıkarılması iyi bir fikir olabilir. Normalleştirmenin yüksek sesle ilgisi vardır ve uygulama ses kalitesinin bozulmaya uğramasına engel olurken normalleştirme yine de tehlikeye girebilir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bir Kayıtta Arkaplan Gürültü Nasıl Azaltılır

, Windows

Windows 10'da İki Farklı Aygıt İçin Ses Çıkışı Nasıl Yapılır

Daha iyi sonuçlar elde edip etmediklerini görmek için ücretli uygulamaları kullanmayı deneyebilirsiniz, ancak Audacity ses dosyası işleme pazarındaki en iyi uygulamalardan biridir. Sadece ücretsiz olduğu için daha az yetenekli olduğu ve profesyonellerin diğer premium çözümler üzerinde kullandığı anlamına gelmez.

Her şey başarısız olursa, sesi tekrar kaydetmeniz gerekebilir. Buna geldiğinde, klip içindeki sesin neden çok değiştiğini ve tekrar kaydetmeden önce her olası nedenin ortadan kaldırıldığını belirleyin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 disk ve birim GUID nasıl bulunur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.