Windows 10'daki Dosya Gezgini'nde sütunları yeniden düzenleme

Dosya Gezgini, yıllardır Windows'da temel bir uygulama olmuştur. Her yeni Windows 10 sürümü ile birkaç güncelleme aldı, ancak çoğu için oldukça kapsamlı bir uygulama. Birkaç Windows kullanıcısı buna alternatif buluyor. Dosya Gezgini'nde bir dosya seçtiğinizde, bu konuda oldukça fazla bilgi görüntüler. Dosyaları Ayrıntılar görünümünde gösterecek şekilde ayarladıysanız, dosya oluşturulduğunda, boyutunda, yazarda ve diğer şeylerde size söyleyen sütunlar görürsünüz. Bu sütunlar her zaman tercih ettiğiniz sırada olmayabilir ancak Dosya Gezgini'nde sütunları yeniden düzenlemek oldukça kolaydır. İşte nasıl.

Dosya Gezgini'nde sütunları yeniden düzenleme

Dosya Gezgini, yalnızca Ayrıntılar görünümünde görüntülenecek dosyaları ayarladıysanız sütunları gösterir. Bir klasörün görünüm tipini değiştirmek için onu açın ve Görünüm sekmesine gidin. Yerleşim araç kutusunda ayrıntıları seçin.

Ayrıntılar görünümündeyken, Dosya Gezgini birkaç sütuna bölünecektir. İsterseniz, herhangi bir sütunun başlığını sağ tıklayabilir ve etkinleştirebileceğiniz ek sütunlar görürsünüz. Bazı sütunlar yalnızca belirli dosya türleri için kullanılabilir, örneğin, Albüm veya Parça No. sütunları yalnızca ses dosyaları için etkinleştirilebilir.

İhtiyacınız olan tüm sütunları etkinleştirdiyseniz, bunları yeniden düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bir sütunu yeniden düzenlemek için görünmesi gereken yere sürükleyip bırakın. Örneğin, Tür sütunundan önce görünecek boyut sütununa ihtiyacınız varsa, yalnızca başlığını tıklayın ve Ad veya Tarih sütunundan sonra görünmesi için sürükleyin. Ad sütunu dahil, istediğiniz herhangi bir sütunu sürükleyip yeniden konumlandırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Görüntü Boyutlarını Görüntüleme

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini 'Üzerinde Çalışmak' Mesajı Nasıl Onarılır

Değişiklik, klasörü kapattıktan ve tekrar açtıktan sonra bile yapışacaktır, ancak bu değişiklik klasöre özgüdür. Bir klasöre yapılan bir değişiklik, içinde barındırılan herhangi bir klasör tarafından devralınmayacaktır. Sütunları yeniden düzenledikten sonra veya daha önce iç içe geçmiş klasörleri ekleyip eklemediğiniz önemli değil. Dosya Gezgini, bir klasördeki dosya türüne bakar ve bunun için en iyi düzeni seçer; bu, Ayrıntılar mizanpajının her zaman seçilemeyeceği anlamına gelir ve her zaman Dosya Gezgini'nde sütunların varsayılan sırasını alırsınız.

Bu tam olarak anıtsal bir değişiklik değildir ve bir sistem sütununu orijinal konumuna geri getirmek istiyorsanız, yalnızca sistem kararlılığını etkilemez, sadece gizlemek ve göstermek. Bir sütunu gizlemek için herhangi bir sütunun başlığını sağ tıklayın ve gizlemek istediğiniz sütun adını kaldırın. Bu işlemi tekrarlayın ve tekrar etkinleştirmek için sütunu seçin. Dosya Gezgini'nde özgün konumuna dönecektir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da bir yazdırma günlüğü nasıl etkinleştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.