Windows 10'daki Dosya Gezgini'nde varsayılan klasör düzenini ayarlama

Dosya Gezgini'nin dosyaları ve dosya bilgilerini bir klasörde nasıl görüntülediğini değiştirebilirsiniz. Diğer şeylerin yanı sıra sütunları seçici bir şekilde etkinleştirebilir ve dosyalar için belirli bir görünüm seçebilirsiniz. Bu ayarlar klasöre özeldir, bu da onları her klasör için ayarlamanız gerektiği anlamına gelir; Tüm klasörler için aynı klasör düzenini Dosya Gezgini'nde ayarlamak isterseniz, bunu yapabilirsiniz. Bunun hilesi sadece biraz gömülü.

Varsayılan klasör düzenini ayarla

Başlamadan önce, klasör düzenlerinin nasıl ayarlandığını anlamanız gerekir. Dosya Gezgini, bir klasördeki dosya türlerini tanır ve klasör görünümünü buna göre en iyi duruma getirir. Ses dosyalarına sahip bir klasörünüz varsa, bir Oynat sekmesi olacağını fark etmiş olabilirsiniz. Bir klasör için varsayılan düzeni ayarladığınızda, bir klasör türü içindir. Bu, içinde ses dosyaları bulunan bir klasör için ayarladığınız klasör düzeni, içindeki resimler içeren bir klasöre uygulanmayacağı anlamına gelir.

Örneğin, içindeki resimlerle bir klasör açın. Tam olarak nasıl istersen onu ayarla. Görünüm sekmesine gidin ve klasörün size görüntüleri göstermesini, bunları etkinleştirdiyseniz sütunları eklemesini / kaldırmasını ve istediğiniz başka bir değişikliği yapmasını istediğinizi seçin.

İşiniz bittiğinde, Görünüm sekmesine gidin ve Seçenekler düğmesini tıklayın. Klasör Seçenekleri penceresindeki 'Görünüm' sekmesini seçin. 'Klasörlere Uygula' düğmesine tıklayın ve söz konusu dosya türüne sahip tüm klasörler bunları aynı şekilde gösterecektir.

Tüm dosya türleri için klasör düzenini uygulamak biraz zaman alacaktır, ancak genel olarak konuşursanız, yalnızca ses, video, belge ve görüntü klasörleri için varsayılan düzeni ayarlamanız gerekir. Yeni bir klasör oluşturabilir, bu türdeki dosyaları ekleyebilir ve düzeni buna göre ayarlayabilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'daki Dosya Gezgini'nde sütunları yeniden düzenleme

, Windows

Windows'ta varsayılan indirme klasör yolu nasıl değiştirilir

Dosyaları, görüntüleri, belgeleri veya video ve ses dosyalarını bir arada içeren klasörler için karışık sonuçlar alabilirsiniz. Oluşturduğunuz ve dosya eklediğiniz tüm yeni klasörler uygun olacak. İstediğiniz zaman bir klasör türü için varsayılan görünümü değiştirebilirsiniz.

Varsayılan klasör düzenini Windows kayıt defterinden de ayarlayabilirsiniz, ancak GUI seçeneğinden elde edemeyeceğiniz herhangi bir fayda sağlamadığı için bunu önermiyoruz. Düzenlemeyi rahat bir şekilde yapsanız bile, kayıt defterinde değişiklik yapmaktan kaçınmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Olay Görüntüleyicisi'nde özel görünümler nasıl oluşturulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.