Windows 10'daki dosyalara etiketler nasıl eklenir

Windows 10'da bir dosyayı aramak istiyorsanız, en iyi seçeneğiniz dosya adını hatırlamaktır. Bu bir metin dosyasıysa, içeriği üzerinden arama yapabilirsiniz, ancak bu tüm dosya türleri için çalışan bir arama özelliği değildir. Dosyaları düzenlemenin çok daha iyi bir yolu da etiketleri kullanmaktır. Etiketler, bir dosyaya doğru şekilde uygulanırsa, daha sonra dosya adını unuttuğunuzda onu bulmakta çok yardımcı olabilir. Birçok kullanıcının hala kırık bir arama özelliğiyle uğraşması gereken Windows 10 için, etiketler katlanarak daha faydalıdır. Windows 10'daki dosyalara nasıl etiket ekleyebileceğinizi buradan bulabilirsiniz.

Dosyalara etiket ekleyin

Windows 10'da dosyaları etiketlemenin üç yolu vardır; Bir dosyanın özellikleri penceresinde etiketler ekleyebilir, dosyayı oluşturmak için kullanılan uygulama ile etiketler ekleyebilir veya etiket eklemek için üçüncü taraf bir uygulama kullanabilirsiniz.

Etiketlerin dosya türü için etkin olduğundan emin olun.

Dosya özellikleri

Bir dosyaya özellikler penceresinden etiket eklemek için, Dosya Gezgini'nde dosyaya gidin ve sağ tıklayın. Bağlam menüsünden Özellikler'i seçin. Özellikler penceresinde, Ayrıntılar sekmesine gidin. Etiketler bulana kadar özellikleri gözden geçirin. Etiketlerin yanındaki boş alana tıklayın ve kullanmak istediğiniz etiketleri girin.

Uygulamalar

Bu yöntem sınırlıdır, çünkü pek çok uygulama, kendi oluşturduğunuz dosyalara etiket eklemenize izin vermez. Etiket eklemenize izin veren uygulamalardan biri Microsoft Word. Dosyayı kaydettiğinizde, ona etiket ekleme seçeneği de elde edersiniz, ancak diğer uygulamalar için de aynı şeyi söyleyemeyiz. Bu bir deneme yanılma yöntemidir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da desteklenmeyen dosyalar için etiketler nasıl etkinleştirilir

, Windows

Windows'ta Hangi DLL Dosyalarının Kullanıldığını Bulun

Etiketleme Araçları

Windows, etiketlerle nasıl başa çıkacağı konusunda her zaman sınırlıdır; bu nedenle dosyaları etiketlemek için kullanılabilecek birkaç uygulama vardır. Bu uygulamalar yalnızca dosyalara etiket eklemekle kalmaz, bunu toplu olarak da yapabilir, bu da Windows 10'un yapmanıza izin vermediği bir şeydir.

TagSpaces'i denemenizi öneririz. Dosyalara her türlü etiketi eklemek için popüler bir uygulama. Hem ücretsiz sürümü hem de premium sürümü var ancak yalnızca yerel dosyalara etiket eklemekle ilgileniyorsanız, ücretsiz sürüm fazlasıyla yeterli olacaktır.

Dışarıda seçebileceğiniz sayısız uygulama var ve bir uygulamaya para harcamaya karar verirseniz, kullanabileceğiniz seçeneklere baktığınızdan emin olun.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da desteklenmeyen dosyalar için etiketler nasıl etkinleştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.