Windows 10'daki Kaldırma Listesinden Uygulamaları Gizleme

Uygulamaların Windows 10'da kaldırılması oldukça kolaydır. Bir uygulamayı Ayarlar uygulamasından veya Denetim Masası'ndan kaldırabilirsiniz. Bazı uygulamalar yani Microsoft Mağazası'ndan yüklediğiniz kullanıcılar yalnızca Ayarlar uygulamasından veya Başlat menüsündeki döşemelerinden kaldırılabilir. Bir uygulamayı kaldırmak için yönetici erişimine sahip olmanız gerekir. Yüklemelerin kaldırılmasını önlemek için uygulamaları kaldırma listesinden gizlemek isterseniz, kayıt defterini düzenleyerek veya Kaldır Listesi'nden Gizle adlı bir uygulamayı kullanarak bunu yapabilirsiniz.

Bu yalnızca UWP uygulamaları değil, masaüstü uygulamaları için çalışır.

Uygulamaları Kaldırma Listesinden Gizle

Uygulamaları uygulama uygulamasında ve Denetim Masası uygulamasında kayıt defteri aracılığıyla gördüğünüz kaldırma listesinden gizlemek için açın ve aşağıdaki konuma gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINESoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionUninstall

Bu konumdaki her bir anahtar, sisteminizde yüklü olan bir uygulamayı temsil eder. Gizlemek istediğiniz uygulamanın anahtarını seçin ve silin. Silmeden önce onu yedeklemek istersiniz, çünkü listeye tekrar eklemek isterseniz geri yüklemeniz gerekecektir.

Uygulamaları kaldırabileceğiniz uygulamalar listesinden gizlemenin ve gizlemenin daha kolay bir yolunu istiyorsanız, Kaldır listesinden Gizle'yi indirin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10 On Unmounting Olmadan Bir Dosya Drive Explorer Nasıl Gizle

, Windows

Windows 10'da Klavye Kısayolu İle Uygulamaları Gizlemek

Uygulamasını çalıştırın. Bunu çalıştırmak için yönetimsel haklara ihtiyacınız olacak. Gizlemek istediğiniz uygulamayı seçin ve üstteki hayalet düğmesini tıklayın. Bir uygulamayı göstermek için onu seçin ve göz düğmesini tıklayın.

Bu uygulamayı kullanarak iki nedenden daha kolaydır; Değişiklikleri geri almak, kayıt defteriyle uğraşmak veya herhangi bir şeyi içe veya dışa aktarmayı gerektirmez ve uygulamaları tanımlamak çok daha kolaydır. Kayıt ile, her zaman kullanıcı dostu bir isim verilmez ve bir uygulamayı tanımlamak için altındaki dize değerleri üzerinden gitmeniz gereken anahtarlar üzerinden gitmeniz gerekir. Yanlış anlayabilirsiniz ve felaketle sonuçlanmayacak olsa da, onu geri almanız veya hangi uygulamayı kaldırdığınızı anlamanız yine de sakıncalı olacaktır.

Kaldırılabilecek uygulamalar listesinden gizleme, kullanıcıların buna erişmesini engellemez. Bunu yapmak istediğiniz şey buysa, uygulamayı yönetici hesabından diğer kullanıcılar için kısıtlamanız gerekir. Seçeneği olan uygulamalar için, yalnızca erişim izni vermek istediğiniz kullanıcılara yüklemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Yapışkan Notlar Notları Nasıl Verilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.