Windows 10'daki Not Defteri'nde yazı tipi nasıl özelleştirilir

Not Defteri basit bir metin editörüdür ve tüm basit metin editörleri gibi, yazı tiplerini özelleştirmenize izin vermez. Not Defteri'ni kullanırken metne renkler veya diğer biçimlendirme stilleri eklemenin gerçek bir ihtiyacı yoktur. Genellikle bir web sayfasından veya dokümandan kopyalanan metinden biçimlendirmeyi kaldırmak için kullanılır. Yine de, Not Defteri'nde yazı tipini bir ölçüde özelleştirebilirsiniz. Belli ki sınırlamalar var. Yaptığınız değişiklikler görsel olacak. Metin, herhangi bir formatlama olmadan düz olacak.

Not Defteri'nde Yazı Tipi

Not Defteri'nde yazı tipi için özelleştirme seçenekleri, farklı türde bir yüz seçmenize izin verir. stil uygulamak ve yazı tipi boyutunu değiştirmek.

Yazı tipini Not Defteri'nde özelleştirmek için onu açın ve Format> Font'a gidin. Yazı tipi listesinin altındaki yüklü yazı tipleri listesinden bir yazı tipi seçin. Yazı Tipi Stili listesinden bir stil seçin ve Boyut listesinden boyutu seçin. Örnek bölümünde yazı tipinin önizlemesini görebilirsiniz. Tamam'ı tıklatın ve tüm Not Defteri dosyalarında aynı yazı tipi, stil ve boyut kullanılacaktır.

Not Defteri'nde herhangi bir TXT dosyasını veya Not Defteri'nin ör. HTML, BAT veya PS1 dosyalarını düzenleyebileceği diğer dosyaları açtığınızda, bunların tümü belirlediğiniz aynı özel yazı tipinde görüntülenir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Android

Android'de Windows Not Defteri Uygulamasını Alın

, Windows

Windows 10 On Çoklu Metin Dosyaları A Word Nasıl Değiştirilir

Yazı tipini istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz, ancak hangi yazı tipini kullandığınızdan veya hangi stili uyguladığınızdan bağımsız olarak, metin yine de 'temiz' kalır. Bir Word belgesine veya e-posta istemcinize yapıştırırsanız, düz metin olarak yapıştırılır.

Yazı tipini özelleştirdikten sonra Not Defteri'nde oluşturduğunuz dosyalar ve daha sonra bir kullanıcı ile paylaştığınız yazı tipi ayarlarına uygun olacaktır. Farklı bir metin düzenleyicisi kullanıyorlarsa, dosya varsayılan yazı tipinde görüntülenir. Not Defteri kullanıyorlarsa, sistemlerinde Not Defteri için varsayılan yazı tipi ayarlarına uygun olacaktır.

Metni görüntülemek için kullanılan komut dosyasını da değiştirebilirsiniz. Yunanca veya Baltık'ı veya başka bir betiği kullanmayı seçerseniz, bu font özelliği kaydedilir. Bunun nedeni, farklı türde bir yüze metin girmenizdir. Komut dosyasını desteklemeyen sistemlerde doğru şekilde oluşturulmayabilir, ancak bunu desteklemeyen birini bulacağınız nadirdir. Bir komut dosyası bir OS seviyesinde desteklenmese bile, bir metin editörü normal olarak daha sık kullanılanları destekleyecektir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da vurgu nasıl yazılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.