Windows 10'dan hisse senedi uygulamaları nasıl kaldırılır

Windows 10, kutudan çıkan Windows 7'den daha fazla uygulama ile birlikte gelir ve bu uygulamaların tümü popüler değildir. Microsoft sonunda kullanıcılarına Candy Crush gibi gereksiz oyunları zorlamayı bıraktı ancak bu, stok uygulamalarının kaybolacağı anlamına gelmiyor. Bu uygulamaları PowerShell'den kaldırabilirsiniz, ancak kullanmaktan memnun değilseniz, stok uygulamalarını Windows 10'dan kaldırmak için O&O AppBuster adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

O&O AppBuster'ı kullanmanın bir avantajı, kaldırılmış olan uygulamaları da yükleyebilmesidir. Bir uygulamayı yanlışlıkla kaldırırsanız, geri almak kolay olacaktır.

Stok uygulamalarını kaldır

O&O AppBuster'ı indirin ve çalıştırın. Listenin kaldırılmasını ve kaldırmak istediğiniz uygulamaları seçmesini bekleyin. Listede ilerlerseniz, uygulamaların birinin Gizli olduğu çeşitli kategorilere ayrıldığını görürsünüz. Bu kategori küçük ve temel sistem uygulamaları olan uygulamalara sahiptir.

O&O AppBuster bunları kaldırabilir, ancak bir Gizli uygulamayı kaldırmak sizin için sorunlara neden olabileceğinden sistem geri yükleme noktası oluşturduğunuzdan emin olun. Uygulamayı seçtikten sonra, Kaldır düğmesine tıklayın.

Uygulamayı tek / mevcut kullanıcı için mi yoksa tüm kullanıcılar için mi kaldırmak istediğinizi soran bir onaylama iletişim kutusu ve bir iletişim kutusu açacaksınız.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'daki Kaldırma Listesinden Uygulamaları Gizleme

iOS

İOS 10'daki Stok Uygulamaları Nasıl Silinir ve Geri Yüklenir

Uygulamaları yeniden yükleme

O&O AppBuster kaldırılmış uygulamaları yükleyebilir, ancak bir şart vardır; uygulamalar Microsoft Mağazasından indirilebilecekler olmamalıdır. Mağazadan indirilebilirlerse, uygulamadan yüklenemezler. Mağazadan yüklenemeyen uygulamalar için, örneğin Mobil Planlar uygulaması için, uygulama bunları yükleyebilir.

Bu tür uygulamalar, kaldırıldıktan sonra bile uygulamalar listesinde görünmeye devam eder. Geri yüklemek istediğiniz uygulamayı seçin ve Eylemler> Uygulamaları Yükle'ye gidin.

Uygulama ne yaptığı konusunda kapsamlı ve sadece stok uygulamalarını kaldırmak için değil. Kendiniz yüklediğiniz diğer UWP uygulamalarını toplu olarak kaldırmak için kullanabilirsiniz. Microsoft Mağazası'ndaki Microsoft uygulamalarında olduğu gibi, bu uygulamalar uygulamanın kendisinden değil oradan tekrar yüklenebilir.

O&O AppBuster uygulamaları tekrar yükleyebilse de, hiçbir kullanıcı ayarını korumaz. Bu uygulamalara kaydedilen verileriniz varsa, örneğin Yapışkan Notlar uygulamasındaki notlar varsa, önce onları yedeklemeniz gerekir. Uygulamayı yüklemek onları geri alamaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 için simgeler nasıl oluşturulur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.