Windows 10'dan Internet Explorer nasıl kaldırılır

Internet Explorer hala buralarda ama kimsenin umrunda değil. Microsoft bile değil. Windows 10 kullanıcıları için kullandığı başka bir tarayıcıya sahip, yani, Edge ve o tarayıcı zaten yenilenmiş durumda. Kullanmanız çok düşük bir ihtimaldir ancak sisteminizde hala olabilir. Hiçbir şey yapmıyor. Edge'in tersine, Windows 10'un hiçbir özelliği bulunmadığından, Internet Explorer'ı Windows 10'dan kaldırmak isteyebilirsiniz.

Internet Explorer'ı kaldırın

Internet Explorer, Denetim Masası'ndan kaldırılabilir. Denetim Masası'nı açın ve Programlar'a tıklayın. Programlar ekranında, Windows özelliklerini aç veya kapat'ı tıklatın.

Bu, sisteminizde yüklü olan Windows Özelliklerinin bir listesini açar. Baştan sona Internet Explorer 11'i bulacaksınız. Varsayılan olarak, yüklü olduğunu belirten kontrol edilir. İşaretini kaldırın ve Tamam'ı tıklayın.

Internet Explorer 11'i kaldırmanın bazılarını kırabileceğini ve kaldırmak istediğinizi onaylamanızı isteyen bir ekran uyarısı alacaksınız. Evet'e tıkladığınızda kaldırılacaktır. Kaldırılması biraz zaman alır ve bir kez geçerse, sisteminizi yeniden başlatmanız gerekir. Sisteminiz yeniden başlatıldığında, Internet Explorer gitmiş olacak.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nden 3D Nesneler Nasıl Kaldırılır

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Yeni Öğe Menüsündeki Uygulamaları Ekleme veya Kaldırma

Eğer geri almak istersen, ne sebeple olursa olsun, yapabilirsin. İşlem basittir; Denetim Masası'nı açın ve Programlar'a gidin. Aynı 'Windows özelliklerini aç veya kapat' seçeneğine tıklayın ve seçenekler listesinden Internet Explorer'ın yanındaki kutuyu işaretleyin ve Tamam'ı tıklayın. Windows 10 tarayıcıyı yükleyecek ve değişikliğin uygulanabilmesi için sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecek.

Internet Explorer 11, yüklendiğinde Windows 10'daki varsayılan tarayıcı bile değil. Orada çünkü her zaman oradaydı. Bu, Windows'un bir parçasıdır ve Windows 10 şimdi Windows 7'den daha fazla kullanıcıya sahip olsa da, her zaman durum böyle değildi. Pek çok web sitesi hala bu tarayıcıda düzgün çalışıyor, bu yüzden hala orada. Microsoft'un Windows 10'a eklediği hiçbir özellik Internet Explorer'ın çalışmasına dayanmamaktadır. Cortana ya da Edge kullanıyor.

Microsoft sonunda tarayıcıyı kullanımdan kaldırabilir, ancak bu yakında gerçekleşmeyebilir. Bir tarayıcının kullanımdan kaldırılması, özellikle on beş yıldan fazla bir süredir büyük bir işletim sisteminde hisse senedi tarayıcısı olan Paint uygulamasının kullanımdan kaldırılması ile aynı değildir. Birçok kullanıcı hala bu tarayıcıya güveniyor. Yapılması güvenli ya da mantıklı bir şey olmayabilir ama insanlar hala kullanıyor.

Bir önceki yazımız olan PC'de BIOS Geri Yükleme moduna nasıl girilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.