Windows 10'dan uzaktan nasıl oturum açılır

Sisteminiz bir süredir boşta kaldığında Windows 10 ekranınızı otomatik olarak kilitleyebilir. Boşta kalma süresinin ne kadar süreceğini seçebilirsiniz. Bir dakika kadar kısa veya bir saat ya da daha uzun olabilir. Ekranı kilitleme, masaüstünüzde açılan uygulamalara erişimi engeller ve herkesin dosyalarınıza ulaşmasını engeller. Ekranınızı kilitlemeyi unuttuysanız veya şifrenizin ele geçirildiğini düşünüyorsanız, şifrenizi değiştirebilir ve ardından Windows 10'dan uzaktan çıkabilirsiniz.

Hesabınızın şifresi yerine masaüstünüzde bir PIN kullanırsanız, sisteminize erişiminiz olmadıkça onu değiştirmenin bir yolu yoktur. Sisteminizde oturum açmak için hangi yöntemi kullandığınıza bakılmaksızın, Windows 10'dan çıkış yapmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Cihazımı Bul

Windows 10'dan uzaktan oturum açabilmeniz için önce, Sistemimde etkinleştirilmiş cihazımı bulmanız ve üzerinde etkinleştirilmiş konum servislerinin olması gerekir. Her iki hizmet de sisteminizde etkinleştirilmemişse, uzaktan oturum açamayacaksınız.

Cihazımı bul özelliğini etkinleştirmek için Ayarlar uygulamasını açın. Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına gidin ve Cihazımı bul sekmesini seçin. Hizmeti etkinleştirin ve ardından Gizlilik ayarları grubuna gidin. Konum sekmesine gidin ve konum servislerini etkinleştirin.

Uzak oturumu kapat

Microsoft'un web sitesini ziyaret edin, hesabınızla giriş yapın ve cihazlarınıza gidin. Cihazınızı bulun. Cihazımı Bul özelliğinin kapalı olduğunu söyleyebilir, ancak açık olduğunu biliyorsanız, devam edin ve cihazı seçin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

İCloud'dan Uzaktan Nasıl Çıkış Yapılır

Android

Android'de Smart Lock'u Uzaktan Devre Dışı Bırakma

Cihazınızı bulun ve haritanın sağ üstündeki Kilitle düğmesini tıklayın.

Tüm aktif kullanıcıların oturum açacağını ve yerel kullanıcıların devre dışı bırakılacağını bildiren bir mesaj göreceksiniz. Yönetici hesapları hesaba giriş yapabilir. Bir sonraki ekranda, bir mesaj girme seçeneğiniz olacak. Bu mesaj kilit ekranında görüntülenecektir.

Günlük çıkışı neredeyse anında olacaktır. Cihaz ekranındaki seçenek 'Kilitle' yazıyor ama aslında sistemde imzalanmış tüm kullanıcıları kapatıyor. Microsoft, düğmelerin nasıl etiketlendiğine biraz dikkat ederek yapabilirdi. Bunun yüzeyinde, bu sadece sistemi kilitleyecek gibi görünmektedir ve bazı durumlarda yararlı olabilse de, bir çıkış oturumu çok daha iyi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da alfanümerik bir PIN nasıl ayarlanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.