e
sv

Windows Defender Kapatma ve Açma 2021

Windows 10'da Defender Kapatma

Birçok kişi tarafından baş belası olarak görülen Windows Defender'ı tamamen kapatmak veya istediğiniz zaman açıp kapatmanıza yarayan script makale içinde kodları ve indirme linkiyle verilmiştir. Bir kaç farklı yöntem ile Defender nasıl kapatılırın bilgisi makalemizde mevcut. Hızlı çözüm ve kısa anlatamıyla 1-2 dakika içinde okuyup anlayacağınız dilden yazılmıştır.

 • Okuma Süresi

  3 Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  1.Seviye
 • Yazım Süresi

  7 Dakika
 • Kategorisi

  Güvenlik
avatar
Admin
0 arkadaş - 78 içerik
Takip Et

Windows Defender Nasıl Kapatılır? Defender Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır? Defender Nasıl Kaldırılır? Bilgisayardan Windows Defender Nasıl Kaldırılır?

Microsoft Defender kapatma tavsiye edilmez ama, her türlü dosyayı inceleyen, virüslere ve tehditlere karşı koruma sağlayan, uygulama ve tarayıcı denetimi yapan, bütün ağ bağlarımızı kontrol eden, cihaz performansı ve sistem durumunu kontrol eden, arka planda sessizce çalışan, ve kafasına göre bazı dosyalarımızı silen bir windows uygulamasıdır. Hem sistemimize yük olduğundan hem de bize lazım olan dosyaları sormadan sildiği için kullanıcıların canını sıkan bir uygulamadır. Amacı her ne kadar kötü yazılımları ve truva atı gibi baş belası virüsleri temizlemek olsa da yıllardır süre gelen Bill Gates’in komplo teorilerinden biri olarak görüldüğü için her zaman rahatsızlık vermiştir.

Firewall gibi bilgisayarımıza giren ve çıkan bütün ağları takip ettiği için izleniyormuşuz hissi veren ve bilgisayarımızın performansını etkileyen bir uygulama olduğundan internette çokça “Defender Güvenlik Duvarını Nasıl Kapatırım” gibi sorular görmekteyiz. Bazı makaleler yalan yanlış bilgi vermekle beraber bazı makalelerde sağ kulağı sol elle tutmak gibi bir yol izlenmiştir.

Defender Güvenlik Duvarı Aç – Kapat

Oysa ki “Defender Güvenlik Duvarını kapatma” ve açma sadece bir kaç saniyelik bir işlemdir. Birazcık bilgisayar bilgisi olan için çok basit olan bu işlem maalesef ileriki yaştaki kullanıcılar için içinden çıkılmaz bir hal almış. Normalde yapılan işlem:
Başlat menüsü>Ayarlar>Güncelleme ve  Güvenlik>Windows Güvenliği>Windows Güvenliğini Kapat seçeneğiydi. Maalesef bu yöntem kısa bir süre sonra defender’in tekrar açılmasını önleyemiyor.

.Reg Defender Güvenlik Duvarını Kapatma

Windows Defender Kapatma, neredeyse windows üzerine en çok aranan kelimelerin başında geliyor. Saniyeler içinde Defender Kapatma ve Açma işlemi için aşağıdaki vereceğim kodu not defterine yapıştırın ve uzantısını .reg olarak kaydedin. Bu işlem güvenlik duvarını tamamen kapatmaya yönelik bir şekildedir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender]
"DisableAntiSpyware"=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Real-Time Protection]
"DisableBehaviorMonitoring"=dword:00000001
"DisableOnAccessProtection"=dword:00000001
"DisableScanOnRealtimeEnable"=dword:00000001

Eğer doğru bir şekilde kapatma işlemi tamamlanmışsa aşağıdaki uyarı bildirimini alırız:

Defender Kapandı Uyarısı

.Reg Defender Güvenlik Duvarını Açma

Yine aşağıda verilen kodu masaüstünden not defteri oluşturup içine kopyalayın ardından farklı kaydet deyip uzantısı .reg olacak şekilde kapatın. Bu işlem güvenlik duvarının açılmasına yarar.

 

Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender]

Defender Açıldı Uyarısı

Yapamayan arkadaşlar için tarafımızda yazılan defender güvenlik duvarını açma veya kapatma için kayıt defterinde düzenleme yapan yazılım ile yapabilirler.

Link: https://windowsyardim.com/uygulamalar/windows-10-defender-kapatma-acma.rar

Komut İstemi ile Defender  Kapatma ve Açma

Komutlar yardımıyla yani CMD komutlarıyla da defender güvenlik duvarını saniyeler içinde açıp kapatabiliriz ancak zaman içinde hem kodları unutabilirsiniz hem de regedit gibi karışık bir sistemde oradan oraya dolaşmak zamanınızı alacağından ilk yöntem daha pratiktir ve bilgisayarınızın bir yerinde kayıtlı kalabilir. Bilgisayarınızın ana ekranında sol alt taraftaki büyütece tıklayıp “cmd” yazın ardından sağ tarafta bulunan yönetici olarak çalıştır sekmesine tıklayın. Açılan ekrana altta verilen kodlardan size lazım olanı yapıştırın.

Yönetici Olarak Çalıştırın

Defender açma Komutu:

Netsh Advfirewall show allprofiles on

Cmd ile Defender Açma Kodu

Defender kapatma komutu:

Netsh Advfirewall show allprofiles off

Microsoft defender güvenlik duvarını kapattığınız zaman bilgisayarınızda sağ alt köşede şu uyarı butonu çıkıyorsa defender devre dışı kalmış demektir:

Güvenlik Duvarı Kapandı

PowerShell Komuturla Defender Kapatma

Windows Defender kapatmanın bir diğer yöntemi de powershell kullanarak kalıcı olarak kapatma işlemidir. Cmd komutlarıyla olduğu gibi powershell içinde 2 satır kodumuz bulunmaktadır. Cmd uygulamasını açtığımız gibi Powershell uygulamasınıda arama butonu kullanarak arıyoruz ve yine sağ taraftan run as administrator yani yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklıyoruz.
Powershell Yönetici Olarak Açma

Çıkan uyarıya tamam dedikten sonra aşağıdaki gibi mavi bir pencere önümüze gelecek resimdeki gibi kod sağ tık ile yapıştırıp windows defender uygulamasını kapatıyoruz.

PowerShell Defender Komutları
Kapatmak için:  

netsh advfirewall set allprofiles state off

Açmak için:  

netsh advfirewall set allprofiles state on

 

Önemli:  Bilgisayar Korsanlarının Hedefi Volvo!

Güvenlik merkezini kapatma konusu için Buraya tıklayabilirsiniz. Microsoft Defender Güvenlik Duvarıyla alakalı detaylı bilgi kendi resmi sitesinde mevcuttur. Okumak isteyenler için : https://www.microsoft.com/tr-tr/windows/comprehensive-security

judi bola