Windows Doğru Sürücüler Yüklemiyorsa Ne Yapılır?

Windows 10'u yüklediğinizde, sisteminizi çalıştırmak için gerekli olan sürücüleri otomatik olarak indirir ve yükler. Bu, temel sürücüler grubunu içerir; WiFi, ekran, ses, vs., böylece masaüstünüze önyükleme yaparken kullanılabilir bir sisteme sahip olursunuz. Bir kez açtığınızda, Windows 10 sizin için daha özel sürücüleri bulacaktır. Tüm bunlar sorunsuz bir şekilde yapılır, bazen Windows doğru sürücüleri yüklemez.

Bu durumda, sürücüleri manuel olarak yüklemeniz gerekir. Bunu yapmanın iki yolu var. Birincisi PC / dizüstü bilgisayar üreticinize gidip oradan sürücüleri indirmektir. Çoğu durumda, bu sürücüler çalışacaktır, ancak Windows 10, bu konuda gitmek için ikinci yöntem olan daha güncel sürücüleri bulabilir. İşte yapman gerekenler.

Sürücü Kontrolü Zorla

Yönetici Yöneticisi ile yönetici haklarını açın. Sürücüyü kurmak istediğiniz aygıtların listesini genişletin. Sürücüleri yüklemeniz gereken aygıt türünü görmüyorsanız, bunu PC / dizüstü bilgisayar üreticinizden yüklemeniz gerekecek ya da donanımı üreten kişinin web sitesini kontrol etmeniz gerekecektir. Örneğin, bir Nvidia GPU'nuz varsa, GPU sürücüleri için Nvidia web sitesini kontrol edin.

Cihaz listeleniyorsa, sağ tıklayın ve 'Sürücüyü güncelle' seçeneğini seçin. Yüklü bir sürücünüz olmasa bile bunu yapın.

Açılan pencerede, 'Güncellenmiş sürücü yazılımı için otomatik ara' seçeneğini tıklayın. 'Sürücü yazılımı için bilgisayarıma gözat' seçeneği, otomatik Windows sürücü araması değil, sürücüleri manuel olarak yüklemek içindir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Sürücüleri Güncelleme Windows 10 Dur Nasıl

, Windows

Windows 10 ASUS Akıllı Hareketleri Nasıl Kaldırılır

Windows'un kullanılabilir sürücüleri aramasına izin ver. Windows doğru sürücüleri yüklemediyse, bu onları aramaya zorlar ve bunları karşıdan yükler.

Sürücü hemen indirir ve yükler.

Bazı durumlarda, sürücünün çalışmaya başlaması için sisteminizi yeniden başlatmanız gerekebilir. Normalde, Windows sisteminizi yeniden başlatmanız gerekip gerekmediğini söyleyecektir, ancak bir yeniden başlatmaya ihtiyacınız olduğunu söylemez ve sürücünüz hemen çalışmaya başlamazsa, yine de yeniden başlatmanız gerekir.

Listelenmeyen cihazlar için, aygıt üreticisinden sürücüler aramalı ve bunları yüklemelisiniz. Bu size en yeni, en uygun sürücüyü vermeyecek, ancak cihazın Aygıt Yöneticisi'nde görünmesini sağlayacak ve daha sonra güncellenmiş bir sürücüyü arayabileceksiniz.

Bazı durumlarda, donanımı etkinleştirmeniz gerekebilir. Bu çoğunlukla Bluetooth durumunda gerçekleşir. Bazı dizüstü bilgisayarlarda BIOS'u etkinleştirip devre dışı bırakabilecek bir ayar vardır. Aynısı diğer cihazlar için de geçerli olabilir ve durum buysa, cihazı etkinleştirmeniz ve daha sonra bunun için sürücüleri aramanız gerekecektir. Genel olarak konuşmak gerekirse, bu görüntü veya ses cihazları için geçerli olmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Masaüstüne Önyükleme Yapmadan Komut İstemi Nasıl Erişilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.