e
sv

Windows Görev Yöneticisindeki Visual C++ Redistributable Nedir?

 • Okuma Süresi

  Dakika
 • Zorluk Seviyesi

  .Seviye
 • Yazım Süresi

  Dakika
 • Kategorisi

avatar
Admin
0 arkadaş - 78 içerik
Takip Et

Windows bilgisayarlar düzgün çalışabilmek için daima olarak DirectX üzere destekçi programlara muhtaçlık duyar. İşte Microsoft Visual C++ Redistributable da bu programlardan biri. Dilerseniz gelin birlikte bu programın ne işe yaradığına yakından bakalım.

Bugünkü yazımızda Windows kullanıcılarının sık sık denk geldiği bir “programın” tam olarak ne olduğuna yakından bakıyoruz. Bilhassa bilgisayarında yüklü olan programlar konusunda titiz olan okurlarımızın sıklıkla karşılaştığını düşündüğümüz Microsoft Visual C++ Redistributable isimli adeta klonlanmış üzere duran programın hem tarihine hem de günümüzdeki maksadına ışık tutacağız.

Eğer daha evvel hiç karşılaşmadıysanız şu an bilgisayarınızda yüklü programları görebileceğiniz sistem ayarları içinde yer alan “Program ekle yahut kaldır”a girerseniz neyden bahsettiğimizi muhtemelen büyük bir şokla anlayacaksınız. Zira biraz evvel de söylediğimiz üzere sahiden onlarca farklı halde bilgisayarımıza yüklenmiş bir programdan bahsediyoruz. Pekala bu yüklemeler neyin nesi? Gelin açıklayalım.

Microsoft Visual C++ Redistributable nedir?

Microsoft Visual C++ Redistributable, C ve C++ yazılım lisanlarıyla Windows uygulamaları geliştirmek için kullanılan bir tümleşik geliştirme ortamının (IDE) ismidir. Piyasaya birinci sürüldüğü vakitler tek başına çalışan bir programken daha sonraları Microsoft Visual Studio içerisine dahil edildi. Bu sayede geliştiricilere kod yazabilecekleri, düzenleyebilecekleri, test edebilecekleri ve kusurları ayıklayabilecekleri tek bir platform sunuldu.

Uygulama geliştirirken evvelden paylaşılmış kod paketlerinden faydalanmak bir gelenektir. Daha evvel tekraren yazılmış kodları tekrardan yazmaya vakit harcamamak için bu türlü bir prosedür kullanılır. Microsoft Visual C++ Redistributable, Visual Studio’ya dahil edildikten sonra geliştiricilerin bahsettiğimiz kod paketlerine ulaşması da bir oldukça kolaylaştırıldı.

Önemli:  Windows Nasıl Hızlandırılır?

Bilgisayarlarda neden çok sayıda farklı Visual C++ Redistributable yüklü?

Yeni bir Windows konseyimi yaptıktan çabucak sonra “Program ekle yahut kaldır”a gidip denetim ederseniz birden farklı Visual C++ Redistributable yüklü olduğunu görebilirsiniz. Vakit geçtikçe bu belgelerin sayısı daha da artıyor. Pekala bu kadar fazla sayıda C++ Redistributable sürümünün yüklü olmasının gerisinde yatan sebep ne?

Öncelikle Windows ile birlikte heyeti gelen sürümlerden bahsedelim. Bildiğiniz üzere Windows uzun vakittir 32 bit ve 64 bit olarak iki farklı biçimde yüklenebiliyor. Şayet 32 bit Windows kullanıyorsanız sadece 32 bit için gerekli olan paketler yükleniyor. Lakin 64 bit bir işletim sistemine sahipseniz hem 32 bit hem de 64 bit için gerekli olan paketler otomatik olarak kuruluyor.

Birden fazla sürümün yüklü olmasının bir öbür sebebi ise tıpkı Microsoft Office programları üzere Visual C++ Redistributable’ın da neredeyse her sene farklı sürümlerinin çıkarılması. Uygulamalar, çalışabilmek için geliştirildikleri ortamda kullanılan Visual C++ Redistributable sürümüne gereksinim duyar.. O yüzden de şayet gerekli sürüm bilgisayarınızda hali hazırda yüklü değilse o programı yüklerken bilgisayarınıza otomatik olarak ilgili Visual C++ Redistributable sürümü yüklenir.

Şayet bilgisayarınıza sık sık oyun yüklüyorsanız üsttekine misal durumlarla karşılaşmışsınızdır. Bütün bu modülleri birleştirdiğimiz vakit ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: 64 bit işletim sistemi yüklü bir bilgisayara her farklı Visual C++ sürümü kullanan bir program yüklendiği vakit hem 32 bit hem de 64 bit için gerekli olan sürümler otomatik olarak yükleniyor. En sonunda da hem farklı yılların hem de farklı bitlerin sürümleri toplanınca elimizde onlarca farklı Visual C++ Redistributable sürümü oluyor.

Önemli:  Windows 10 1 Kez Güncellenecek!

Program ekle yahut kaldır üzerinden farklı sürümleri incelerken isimleri tıpatıp tıpkı olan iki farklı Visual C++ görebilirsiniz. Örneğin 2012 yılına ilişkin iki farklı 64 bit pakete denk gelmeniz beklenen. Lakin her ne kadar ikisi de birebir sürümmüş üzere gözükse de Windows bu türlü bir durumun yaşanmasına müsaade vermiyor. Ortalarında ufak farklılıklar olsa da aslında değişik sürümlere bakıyorsunuz.

Peki Visual C++ Redistributable sürümleri silinebilir mi?

Program ekle yahut kaldır üzerinde görüntülenebilen neredeyse her şey üzere Visual C++ Redistributable’ın farklı sürümlerini de sorun yaşamadan silebilirsiniz. Fakat yapmamanız daha uygun. Zira o sürüm bilgisayarınıza yüklendiyse bir program gereksinim duyduğu için yüklendi. Buna ek olarak hangi programın çalışmak için hangi sürümü kullandığını anlamanın bir yolu da yok. Yani sildiğiniz anda o program ya kullanılamaz hale gelecek ya da açılmak için tıpkı paketi tekrar yükleyecek.

Tabii ki çoktan sildiğiniz bir program için bilgisayarınıza kurulmuş ancak artık gereksiniminiz olmayan sürümler olması mümkün. Ancak hem hangi versiyonun gereksiz olduğunu anlamak mümkün değil hem de bu paketler çok az yer kaplıyor. Bu yazıyı yazdığımız bilgisayarda yüklü olan on sekiz versiyonun toplam boyutu 250 MB. O yüzden şu tavsiyeye uymak bu bahiste yapılabilecek en yanlışsız şey: “Eğer bozuk değilse tamir etme.”

Bazı yerlerde son Visual C++’ın tüm eski paketleri de içinde barındırdığı için son olan hariç hepsini silebileceğinize yönelik teklifler görmeniz mümkün. Bu üslup tekliflerin vakit zaman haklılık hissesi olsa da günün birinde sorun yaşayacağınız neredeyse garanti. O sebeple bilgisayarın muhtaçlık duyduğu için yüklediği şeyleri kurcalamamak en doğrusu.

Önemli:  Microsoft’a Göre Windows 11'in Yeni Tasarımının Performansa Hiçbir Etkisi Yok

Eğer Visual C++ Redistributable kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız ne yapabilirsiniz?

 • Adım #1: Sisteminizi yedekleyin,
 • Adım #2: Windows güncelleştirmelerinde Visual C++ yüklemesi arayın,
 • Adım #3: Komut isteminden “sfc /scannow” komutuyla bozuk dosyaları tarayın.

Windows’un Visual C++ ile ilgili bir meselede kullanıcıyı gerçek yere yönlendirmesi nadiren gerçekleşen bir durum. Yani en başında sorunun Visual C++’tan kaynaklı olduğunu anlamak bile bir problem. Fakat yaşadığınız sorun yeni bir program yükledikten sonra baş gösterdiyse birinci olarak bu programı silerek başlayın. Yüklediğiniz ve öncesinde bilgisayarda bulunan programların Visual C++ sürümlerinde bir çakışma meydana gelmiş olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz tahlilin dışında yapabileceğiniz öbür şeyler de var. Birinci olarak tüm Windows güncelleştirmelerini yaptığınızdan emin olun. Şayet yeni yenileştirmeler ortasında Visual C++ paketi mevcutsa çabucak yükleyin. Tüm bunlara başlamadan evvel üstteki adımlarda söylediğimiz üzere bilgisayarınızı yedeklemeyi unutmayın. Yanlış bir adım atarsanız geri adım atma bahtınız olması gerekiyor.

Bilgisayarlarımızda farklı farklı sürümleri yüklü Visual C++ Redistributable’ın ne olduğuna yakından baktığımız yazımızın burada sonuna geliyoruz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.