Windows PC Sıcaklığı Nasıl Kontrol Edilir Ve İzler

Bilgisayarlar, tüm odaları işgal ettikleri zamandan çok uzak bir yere geldi. Artık taşınabilir ve sırt çantasına sığacak kadar küçükler. Çok şey değişti ama bir şey hala geçerli; ısınmaya eğilimlidirler. Bir dizüstü bilgisayar, ilk bilgisayarların yaptığı gibi aynı miktarda ısı üretmez, ancak hala sıcak olurlar. Bir Windows PC çok ısınırsa, beklenmedik bir şekilde kapanabilir ve donanımınıza zarar verebilir, bu nedenle Windows PC sıcaklığınıza dikkat etmeniz önemlidir.

Çok sıcak çalıştığını düşünüyorsanız, sadece Windows PC sıcaklığınızı izlemeniz gerektiğini söylemeliyiz. Bir dizüstü bilgisayarın veya bir PC'nin bir dereceye kadar ısınması normaldir. Oyun oynarsanız, sisteminiz boşta olduğunda veya daha az kaynak yoğun görev yapıyorsanız daha sıcak çalışır. Netflix'i bir oyun oynarken ne kadar ateşli olduğunu izlerken sisteminizin ne kadar sıcak olduğunu karşılaştırmamalısınız.

Windows PC Sıcaklığını Kontrol Et

Windows PC sıcaklığını kontrol etmek ve izlemek için üçüncü taraf bir araca ihtiyacınız vardır. Oldukça mükemmel araçlar var ama Speed ​​Fan'ı kullanmanızı öneririz. İsim, fan hızını kontrol ettiği gibi ses çıkarmasını sağlar ve sisteminizin sıcaklığını da izler. Daha da önemlisi, bireysel bileşenlerin sıcaklığını izleyebilir ve artıp azalmayacağını söyleyebilir.

Speed ​​Fan'ı indirin ve kurun. Donanımınızda bir okuma yapmasına izin verin. Sadece sıcaklıkla ilgilendiğimiz için, Okumalar sekmesi alakalı olan tek şeydir. Bağımsız CPU çekirdeğinizin ve GPU'nuzun sıcaklığını görebilirsiniz.

Uygulamanın, karşılaştırmalı olarak kendi sıcaklıkları vardır ve sisteminiz bu kriterlerden daha sıcak çalışıyorsa, bu şekilde gösterecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, CPU çekirdeğinden biri çok sıcak.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

PC'nizin Windows Holografik Uygulama Gereksinimlerini Karşılaması Durumunu Kontrol Edin

, Windows

Windows 10'da Windows Deneyimi Endeksi Skoru Nasıl Gidilir?

Anlaşılacağı gibi, kriterler ihtiyaçlarınızı karşılamayabilir. Bu durumda, bunları özelleştirebilirsiniz. Yapılandır düğmesine tıklayın ve karşılaştırmayı değiştirmek istediğiniz bileşeni seçin.

En altta, 'İstenen' alanını göreceksiniz. Bu bileşen için tercih ettiğiniz sıcaklığı ayarlayın. Bu alanın yanında bir Uyarı alanı göreceksiniz. Bileşen için çok sıcak olduğunu düşündüğünüz sıcaklığı ayarlayın. Tamam'ı tıklayın ve işiniz bitti.

PC'nizin genel sıcaklığını sistem tepsisinde 'Tepsiyi göster' seçeneğini işaretleyerek görüntüleyebilirsiniz, ancak kullanılan yazı tipinin okunması kolay değildir ve metnin rengi yardımcı olmaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Microsoft Movie Maker Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.