WPA3 WiFi Güvenlik Standardı nedir?

Yönlendiriciniz ağınızı güvende tutan bir güvenlik katmanı ile gelir. Ortalama bir kişiye, bu güvenlik ağa bağlanmak için girmeleri gereken paroladır, ancak kapağın altına bakarsanız çok daha karmaşıktır. Parola, bir yönlendiricinin ağınızı ve bağlantınızı güvende tutmak için kullandığı güvenlik protokolünün bir parçasıdır ve yönlendiriciniz bir güvenlik protokolü kullanan tek kişi değildir.

Telefonunuz veya bilgisayarınız olsun, cihazlarınız, çevrimiçi etkinliğinizi ve cihazlarınızı bilgisayar korsanlarından korumak için bir güvenlik protokolü kullanır. Şu anda, tüm cihazlar ve yönlendiriciler WPA2 güvenlik protokolünü kullanıyor, ancak önümüzdeki birkaç yıl boyunca değişecek. WiFi Alliance tarafından geliştirilen bir sonraki WiFi güvenlik standardı sertifikasyon için hazırdır. WPA3 adlı bu yeni güvenlik protokolü, WPA2'nin eksikliklerinin üstesinden gelmek ve artan IoT cihazlarının güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için üretildi .

WPA3 WiFi Güvenlik Standardı

WPA3 WiFi güvenlik standardı WPA2'nin ardılıdır. Şu anda sadece sertifika aşamasında ve henüz desteklemeyen bir cihaz bulamıyor. Ancak, bir kez kullanıma sunulduğunda, WiFi, özellikle de halka açık WiFi daha güvenli hale getirecektir. Ayrıca, ağınızdaki IoT cihazlarının oluşturduğu güvenlik açıklarını takacak, ağınızı daha zor hale getirecek ve verilerinizi daha iyi şifreleyecektir.

Kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma

WPA3, kaba kuvvet saldırılarına karşı koruma sunar. Halihazırda, WPA2 protokolü, bilgisayar korsanlarının, parolayı tahmin etme girişiminden sonra, ağınızı temelde bombalamalarını sağlar. Pek çok durumda, daha güçlü bir kuvvet ve denemelerin başarısını, aynı zamanda akıllı tahminde bulunmayı ve kullanıcılar tarafından takip edilen kötü şifre belirleme kurallarına dayanarak başarılı olurlar. WPA3 ile, bu yöntem artık çalışmayacaktır çünkü şifreler farklı şekilde doğrulanır. Her şifre girişimi, cihazı ağ ile iletişim kurmaya zorlar. Cihazlar, WPA2'de yaptıklarıyla karşılaştırıldığında, farklı bir şekilde, daha az etkili bir kaba kuvvet saldırısı yapmalarına göre kimlik doğrulaması yapacaklardır.

 

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bir WiFi Yönlendirici Kullanımı Ne Güvenlik Protokolleri Yapar?

Mac OS X

Ortak WiFi Ağını Yoksaymak İçin MacOS Nasıl Zorlanır?

WiFi Kolay Bağlantı

Bu yeni protokolün hedeflediği en önemli şeylerden biri, IoT için güvenlik. WPA2, ağlara bağlanmak için uygun kontrol paneli olmayan cihazlarla asla uğraşmak zorunda kalmadı. O zamanlar, pek çok kişi, buzdolaplarını veya termostatları internete bağlamayı değil, ya da WiFi ağlarını tasarlamış olabilirdi, ancak bugünlerde işler böyle. Bu cihazların ağınıza bağlanmasını kolaylaştırmak için WPA3, WiFi gibi kolay bir bağlantıya sahiptir; böylece telefonunuz gibi önceden bağlı olan güvenilir bir cihaz, yönlendiricinizdeki bir QR kodunu ve bağlanmak istediğiniz cihazı tarar. Telefonunuz, cihazı ağınıza bağlamak için aracı olarak hareket edecektir. Kolay Bağlantı isteğe bağlıdır, bu yüzden yeni ve harika bir eklenti olsa da, kullanıcıların bunu kullanmak isterlerse destekleyecek cihazları bilinçli olarak aramaları ve satın almaları gerekir.

Genel WiFi'de Veri Şifreleme

Kamu Wi-Fi'nin asla güvenli sayılmadığı bir sır değildir. Özel WiFi ağları için bile güvenlik uzmanları, verilerinizi güvende tutmak için bir VPN kullanmanızı önerir. WPA3 ile artık kamuya açık WiFi'nin güvensiz olduğu konusunda endişelenmenize gerek yok. Yöneltici ve cihazınız bu protokolü destekliyorsa, ağdaki verileriniz şifrelenecektir.

Cihazlarda Darbe

Telefonlarda ve bilgisayarlarda kullanılan hem yönlendiriciler hem de ağ kartları olan cihazların bu standarda güncellenmesi gerekir. Bazı durumlarda, mevcut yönlendiriciler ve aygıtlar bir ürün yazılımı veya sürücü güncellemesiyle WPA3'e geçebilir, ancak çoğu durumda yeni donanım satın almaya bakarsınız. Bu, yeni bir telefon, yeni bir bilgisayar ve yeni bir yönlendirici satın almak anlamına gelir. Pahalı gelebilir, ancak yeni protokol önümüzdeki birkaç yıl içinde yaygınlaşacak ve çoğu insan yeni bir cihaz satın alacak gibi görünüyor. Yalnızca WPA2'yi destekleyebilen eski cihazlar, WPA3'ü destekleyen bir yönlendiriciye bağlanabilecektir, böylece bir gün internete bağlanamayan bir cihazla uyanmayacaksınız.

Şu anda WPA3 ile uyumlu cihazlar yok. Sertifikasyonlar sadece birkaç gün önce duyuruldu ve cihaz üreticilerinin onaylanması için makul bir süre alacak. Yalnızca mevcut cihazların hangi cihazlarda güncellenebileceğini ve hangilerinin yeni sürüme geçmesi gerektiğini anlatacağız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Grafik Sürücüsü Güncelleştirmelerini Engelleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.