WPS WiFi Korumalı Kurulum Nedir, Ve Bu Tehlikeli mi?

İnternete bağlanan cihazların doğası değişti. Yönlendiriciler ilk kez ana duruma geldiğinde, yalnızca telefon ve masaüstleri onlara bağlanıyordu. Her iki cihazın da bir yönlendirici ile iletişim kurmasını sağlayan bir ekran ve uygun bir giriş paneli vardır. Özellikle, bu tür cihazların her ikisi de bir ağ seçebilir, gerekirse ağ için bir isim girebilir ve bunun için şifre verebilir. Cihazlar zamanla değişti. Şimdi, özellikle internete bağlanması gereken, fakat ne ekran ne de bir giriş paneline sahip olan cihazlar, özellikle de IoT cihazları var. Bu aygıtların bir yönlendiriciye bağlanabilmesi için WPS WiFI Korumalı Kurulum kullanılır.

WPS WiFi Korumalı Kurulum

WPS, ev yönlendiricinize uygun bir giriş paneline sahip olmayan aygıtları bağlama yöntemidir. Amaç, bağlantıya izin vermek, ancak yetkisiz cihazların ağa bağlanmamasını sağlamaktır.

Bunu başarmak için WPS, iki cihazda cihaz ve ağ keşfedilebilirliği kullanır; Biri yönlendiricideki ve diğeri de cihazın kendisinde. Bir bağlantı başlattığınızda, yönlendiricinizde WPS düğmesine basmanız gerekir. Bu, yönlendiriciye aktif olarak yeni cihazlar aramasını söyler. Bağlanmaya çalıştığınız cihazın herhangi bir türde bir giriş paneli / ekranı yoksa, kendi WPS düğmesine sahip olması gerekir. Yönlendiricinizdeki WPS düğmesine bastıktan hemen sonra bu düğmeye basın. Bu iki yönlü kimlik doğrulaması bağlantıyı kuracaktır.

WPS, yönlendiricideki bir düğmeyle her zaman başlatılmaz. Bunun nedeni, çoğu olmasa da, yönlendiricilerin WPS'yi destekleyebilmesine rağmen, hepsinin bunun için özel bir düğmesi yoktur. Bu gibi durumlarda, yönlendiricinizin yönetici panelindeki bir PIN aracılığıyla WPS'yi etkinleştirmeniz gerekir.

WPS, IoT cihazlarının bir yönlendiriciye bağlanması için kolay bir yoldur, ancak bu yöntem IoT cihazlarına özel değildir. Hemen hemen tüm modern cihazlar WPS'yi destekler ve bunun üzerinden bağlantı kurabilir. WPS temel olarak yönlendiricide etkin durumdadır ve cihazdan kurulan bağlantı, cihazdaki WPS düğmesine basılarak veya cihaz üzerindeki bir giriş panelinden şebeke seçilerek sağlanabilir. Bu, telefonunuzun ve akıllı termostatınızın yönlendiricinize bağlanmak için WPS kullanabileceği anlamına gelir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Android

Android'de WPS Kullanarak Bir WiFi Ağına Bağlanma

, Windows

WPA3 WiFi Güvenlik Standardı nedir?

WPS Düğmesi

Cihazın en popüler üreticilerinden alınan son yönlendirici modelleri özel bir WPS düğmesine sahip. Normalde bu şekilde işaretlenmiş veya kutuda belirtilmiştir.

Diğer yönlendiriciler, WPS'yi etkinleştirmek de dahil olmak üzere birçok amaç için tek bir düğme kullanabilir. Normalde, WPS ile On / Off işlevini eşleştirebilirler, bu durumda WPS'yi nasıl etkinleştirebileceğinizi görmek için yönlendiricinizin kılavuzuna veya çevrimiçi yardım sayfasına başvurmanız gerekir. Bazı durumlarda, bir süreliğine düğmeyi basılı tutmanız gerekebilir veya hızlı bir şekilde arka arkaya birkaç kez basmanız gerekebilir.

WPS Güvenlik Sorunları

WPS, etkinleştirmek için yönlendiricinizde fiziksel bir düğmeye her zaman basmanızı gerektirmez. 8 basamak uzunluğunda ve kaba kuvvet saldırısıyla kolayca kırılabilen bir PIN ile etkinleştirilebilir. Fiziksel bir düğme sizi bu özel tehditten korur, ancak bunu etkinleştirmek için bir PIN kullanıyorsanız, ağınız güvende değildir.

WPS'yi etkinleştirdiğinizde, menzil içindeki herhangi bir cihaz ona bağlanabilir. Çoğu masaüstü ve telefon WPS'yi kullanabildiğinden, ağınızın kapsama alanında bulunan herkes bunu etkinleştirdiğinizde ona bağlanabilir ve bunu bilmezsiniz. WPS kullanmıyorsanız, yönlendiricinizde bunu devre dışı bırakmak iyi bir fikirdir.

Daha İyi Bir Yöntem

WPS gereklidir, çünkü bir ağa bağlanmaya ihtiyaç duyan cihazların doğası değişmiştir, ancak bu cihazlar arasında bir bağlantı sağlamak için daha iyi, daha güvenli bir yol gerektiğinin reddedilmesi yoktur. Önümüzdeki birkaç yıl içinde yönlendiricilerde kullanılacak en yeni güvenlik protokolü olan WPA3'ün bir parçası olacak olan Easy Connect adlı işte bir yöntem var.

Kolay Bağlantı, ağa zaten bağlı bir cihaz aracılığıyla doğrulanmasıyla bir bağlantı kurulmasını sağlar. Örneğin, WiFi ağınıza bağlanması gereken yeni bir termostatınız varsa, yönlendiricideki ve cihazdaki bir QR kodunu taramak için ağa bağlı olan telefonunuzu kullanacaksınız. Telefon, yetkisiz cihazların ağa bağlanmadığından emin olmak için aracı olarak hizmet edecektir.

Yöntem, WPA3'ü destekleyecek tüm yönlendiricilerde mevcut olmayacaktır çünkü desteklenmesi zorunlu değildir. Doğru yönlendiriciyi almanız gerekecek ve doğru cihazı kullanmayı planlıyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan WPA3 WiFi Güvenlik Standardı nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.