Yönlendiricinin Doğru Yolu Nasıl Yeniden Başlatılır

Yeniden başlatma, hemen hemen her tek teknik aygıt için yeniden başlatılabilen genel bir çözümdür. PC'niz çalışıyorsa, yeniden başlatmanız gerekir. Telefon yanıt vermiyorsa veya yavaşsa veya kullanıcı arayüzünün bir kısmı yüklenmemişse, yeniden başlatın. Bir cihaz yanıt vermiyorsa, bağlantısını kesin ve tekrar bağlayın. Çoğunlukla, bu basit bir çözüm, sebebin altında yatan hiçbir gerçek olmayan ortak sorunları çözecektir. Bu küçük çözüm, yönlendiriciler için de geçerlidir. Bir veya tüm cihazlarınız bağlanamıyorsa, bağlantı kuramıyorsanız veya ağınız kullanılabilir ağlar listesinde görünmüyorsa ve her şeyi düzeltebiliyorsa, yönlendiriciyi yeniden başlatabilirsiniz.

Yeniden başlatma, çoğu aygıtta basit bir yönlendiricidir, ancak bir yönlendirici söz konusu olduğunda düz ileri doğru değildir. Bir yönlendiriciyi yeniden başlatmak için özel teknik becerilere ihtiyacınız yoktur, ancak hala doğru bir yol ve bunu yapmak için yanlış bir yol var.

Bir yönlendiriciyi yeniden başlatma

Yeniden başlatma, bir yönlendiriciyi sıfırlamaktan farklıdır. Bir yönlendiriciyi sıfırlamak istiyorsanız, bunun nasıl yapılacağına dair ayrıntılı bir yazımız var. Yeniden başlatma çok daha az aşırı olmakla birlikte, çoğu sorunu çözecektir.

Adım 1: Yönlendiricinizde bir güç düğmesi bulun. En çok bir tane olabilir veya olmayabilir. Reset etiketli bir düğme görürseniz, aynı şey değildir. Bu düğmeye basmak istemezsiniz. Güç düğmesi yoksa endişelenme. Bunun yerine, yönlendiricinin takılı olduğu prize ulaştığınızdan emin olun.

2. Adım: Bir güç düğmesi bulursanız, yönlendiriciyi kapatmak için kullanın. Ardından yönlendiriciyi fişten çekin. Yönlendiriciyi kapatmak için bir düğme kullansanız bile bunu yapın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bir Ağ Yönlendiricisini Sıfırlama: Hızlı ve Kolay Nasıl Yapılır?

, Windows

Windows 10'da Bir Sürücüyü Yeniden Başlatma

3. Adım: Yönelticiniz bir modeme bağlanıyorsa veya ağı oluşturan başka erişim noktaları varsa bunları da çıkarmalısınız. Tüm yönlendiriciler bir modeme bağlı değil, sadece yönlendiriciniz varsa endişelenmeyin. Erişim noktası cihazlarının fişi çekilmemelidir.

Adım 4: En az 30 saniye bekleyin. Bazı yönlendirici üreticileri 10 saniye beklemenizi önerir, ancak 30 en iyisidir ve hatta tüm bir dakika beklemek kötü bir fikir değildir.

Adım 5: Her şeyi tekrar takın ve güç düğmesiyle açın. Yine 30-60 saniye bekleyin. Yönlendiricinizin ISS'niz ile istikrarlı bir bağlantı kurması için zamana ihtiyacı var. Bağlantı kararlı olduğunda, cihazlarınız otomatik olarak bağlanmalıdır. Yoksa, cihazlarınızdaki WiFi ayarını açın ve bağlantıyı başlatın.

Bu konuda. Bu süreçteki en önemli şey beklemek ve herşeyi çıkardığınızdan emin olmak.

Güç Düğmesini Basamak

Bazı yönlendirici üreticileri, güç düğmesini birkaç (10) saniye süreyle basılı tutmanızı ve yönlendiriciyi yeniden başlatmak için onu serbest bırakmanızı önerir. Bu yeterli değil. Güç düğmesini on saniye basılı tutabilirsiniz ve yönlendiriciyi kapatmak için serbest bırakabilirsiniz. Ardından, fişini çekin ve yukarıda listelenen işlemin kalanını izleyin.

Bir Yönlendiricinin Ne Zaman Yeniden Başlatılacağı

Normalde yapabileceğiniz web sitelerine erişemiyorsanız yönlendiriciyi yeniden başlatmalısınız. Yönlendiricinizi yeniden başlatarak DNS veya zaman aşımı hatalarıyla ilgili rastgele hatalar çözülebilir.

PC veya telefon WiFi ağınıza bağlanamıyorsa, cihazınızı ve yönlendiricinizi yeniden başlatabilirsiniz. İkisinden biri ya da her ikisinin bir kombinasyonu sorunu çözecektir.

Ağdan sık sık bağlantı koparıyorsanız, yönlendiricinizi yeniden başlatmak bazı durumlarda onu düzeltebilir. Sorun devam ederse, İSS'nize başvurmanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Hazırda Bekletme Seçeneği Nasıl Onarılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.